Cincink poradna

Ceny bytů v Praze a Středočeském kraji neklesají

08. 07. 2019
Redakce

Pokud máte byt či dům v Praze, můžete být spokojeni, neboť se jedná o skvělou investici. Obzvláště za poslední rok se ceny nemovitostí vyšplhaly do astronomických výšek. Přestože posledních pár měsíců ceny nerostou takovým tempem, pokles cen je v nedohlednu.

I když některé kraje zaznamenaly stagnaci v růstu cen bytů, nejedná se o případ hlavního města a Středočeského kraje. Za zpomalení růstu cen může především zpřísnění pravidel pro získání hypotéky. Zároveň obyvatelé Prahy a jejího okolí marně hledají vhodné bydlení. Bytů je zkrátka nedostatek.

Proč ceny neklesají?

Důvod, proč ceny bytů stále neklesají, je poměrně jednoduchý. Praha ani Středočeský kraj nenabízí dostatek bytů. Poptávka po garsonkách a bytech 2+kk nebo 2+1 několikanásobně převyšuje nabídku. Pokud máte v plánu prodat svou nemovitost, nyní je ideální chvíle. Na druhou stranu se nemusíte obávat, že by cena Vaší nemovitosti jen tak klesla. Poptávka po kvalitním bydlení bude nadále stoupat. Od roku 2015 ceny bytů v Praze vzrostly až o 60%. Pro letošní rok predikce hovoří o dalších 5 %.

Co zdražuje ceny bytů v Praze?

Může za to především situace předchozích let. Zatímco se na trhu stále zvyšovala poptávka po bytech, jejich nabídka klesala. Jedním z důvodů jsou náročné procesy spojené se získáním stavebního povolení. Do toho se připletlo období, kdy byly hypotéky nejlevnější ve své historii a ekonomice se navíc velmi dařilo. Poptávka po bytech tak rostla a majitelé nemovitostí spolu s developery si mohli dovolit zdražovat. V Praze navíc je a bude velká kupní síla, která hledá kvalitní bydlení v atraktivních lokalitách. A jaký je výhled do budoucna? Odhady odborníků zatím hovoří o tom, že Praha ani Středočeský kraj v blízké době rozhodně pokles cen bytů nezaznamenají.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací