Cincink poradna

Co má zahrnovat provize realitní kanceláře?

08. 07. 2019
Redakce

Rozhodli jste se, že využijete služeb realitní kanceláře a chcete mít jistotu, že za peníze získáte odpovídající hodnotu? Pojďte se společně s Cincink podívat, co všechno má provize profesionální realitní kanceláře či makléře obsahovat?

Provize realitní kanceláře je odměna za to, že se Vám postará o kompletní prodej nemovitosti. Proto je dobré si promyslet, jaké realitní kanceláři prodej své nemovitosti svěříte. Provize má obsahovat veškeré služby, které jsou neodmyslitelnou součástí celého procesu od A do Z. V Cincink jsme pro Vaše správné rozhodnutí vytvořili seznam těch nejdůležitějších:

 • Stanovení tržní ceny – Klíčový bod každého prodeje nemovitosti. Profesionální realitní makléř Vám poradí, jak správně nastavit cenu nemovitosti a celkovou strategii prodeje. Kritérií pro nastavení správné ceny je mnoho a makléř by je měl všechny zohlednit.
 • Inzerce – V případě využití realitní kanceláře se nemusíte starat o inzerci. Zásadním krokem prodeje nemovitosti je tak připravit atraktivní inzerát, který upoutá zájemce. K tomu realitní kanceláře využívají profesionální fotografy, kteří dodají kvalitní fotografie. Součástí focení bývá i úprava interiéru neboli homestaging. Inzerát lze vylepšit o 3D plánek nebo virtuální prohlídku nemovitosti. O to vše by se měl správně postarat Váš realitní makléř.
 • Realitní portály – Čím více zájemců uvidí inzerát Vaší nemovitostí, tím vyšší šance, že se dříve prodá. Vedle toho, že by měla realitní kancelář zajistit inzerci na více inzertních portálech, nesmí chybět ani propagace na sociálních sítích, díky kterým se mnohanásobně zvětší dosah Vašeho inzerátu.
 • Marketing – Propagací na realitních portálech a sociálních sítích ovšem práce realitní kanceláře nekončí. Součástí marketingu jsou i další typy reklamy jako například letáky, vývěsky nebo reklamní plachty přímo na prodávané nemovitosti. Každá reklama zviditelní nemovitost, čímž se zároveň zvyšuje šance, že se objeví vážný zájemce. Pomoci může i zpracování kvalitní video prohlídky a moderní prezentace nemovitosti včetně zpracované vizualizace.
 • Technická inspekce – Zajištění technické inspekce je pro prodejce zárukou, že zájemce o nemovitost předem seznámí se všemi jejími případnými vadami. Minimalizuje se tak riziko, že se během pěti let ozve nový majitel ohledně reklamace skrytých vad.
 • Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) – V případě, že má realitní kancelář vystupovat jako zprostředkovatel prodeje Vaší nemovitosti, musí mít tato nemovitost energetický štítek. Pokud jej nemáte, uvádí se povinně v inzerátu třída G – mimořádně nehospodárná budova. Při samotném prodeji už musí být PENB vyhotoven. Ani o to byste se ale neměli v případě spolupráce se zkušenou realitní kanceláří starat.
 • Prověření a selekce zájemců – Profesionální realitní makléř by měl provést prvotní selekci zájemců a teprve poté domlouvat termíny prohlídek. S tím souvisí i prověření zájemců z hlediska zajištění financování a možného čerpání hypotéčního úvěru. Samozřejmostí profesionálního makléře je dobrá příprava na jednotlivé prohlídky, např. má s sebou relevantní dokumenty týkající se prodávané nemovitosti.
 • Právní služby – Naprosto klíčová služba zahrnutá v provizi realitní kanceláře. Ať už se jedná o rezervační smlouvu, o smlouvu o smlouvě budoucí, kupní smlouvu či smlouvu o úschově, realitní makléř by vše měl domluvit a připravit spolu s právníky.
 • Převod peněz a úschova – Při prodeji nemovitosti zajímá každého prodejce i kupujícího jak zajistit bezpečný převod peněz mezi oběma stranami. K tomu slouží advokátní nebo bankovní úschova. Některé realitní kanceláře nabízí vlastní úschovu, bankovní a advokátní jsou však obecně považovány za nejbezpečnější.
 • Vklad na katastr nemovitostí – Podpisem smlouvy práce realitního makléře nekončí. Profesionální makléř by za Vás měl zařídit i všechny potřebné náležitosti týkající se přepisu nemovitosti na nového majitele, a to včetně veškeré komunikace s katastrem nemovitostí.
 • Předávací protokol – Abyste mohli předat nemovitost novému majiteli a na nic důležitého při předání nezapomněli, může realitní makléř připravit předávací protokol nemovitosti. Součástí by měl být i převod energií spojených s užíváním nemovitosti z prodávajícího na kupující.

Co je součástí provize realitní kanceláře a makléře není vždy vidět na první pohled. Velkou roli v tom, jak kvalitní služby Vám realitní kancelář a makléř nabídnou, hrají zkušenosti a čas, který věnují prodeji Vaší nemovitosti. Chcete-li využít služeb realitní kanceláře, vybírejte takovou, která Vám skutečně ušetří starosti i čas, přesto Vás bude průběžně informovat o průběhu prodeje Vaší nemovitosti.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací