Zpět
Cincink poradna

Co všechno budete potřebovat k hypotéce?

08. 07. 2019
Redakce

Vybrali jste si nemovitost, která splňuje Vaše požadavky? Skvělá zpráva! Nyní přichází na řadu finance. Zažádat o hypoteční úvěr je dnes již poměrně standardní záležitost, přesto se však mnozí ztrácí v tom, co vše je k tomu zapotřebí. A přesně na tuto otázku Vám na následujících řádcích odpovíme.

Co všechno budete potřebovat k hypotéce?
Co všechno budete potřebovat k hypotéce?

Chcete-li získat hypotéku na nemovitost co nejdříve, připravte si kromě průkazu totožnosti následující dokumenty. Dříve nebo později je po Vás bude banka chtít.

Doklady o příjmech

O tom, zda a jak vysoký úvěr od banky získáte, rozhodují především Vaše příjmy. Banka chce záruky, že Vám zůstane dostatek financí na zajištění běžných životních potřeb. Při posuzování hypotéky se sčítají příjmy a výdaje všech členů rodiny.

  • Fyzická osoba

    V případě, že jste zaměstnaní, bude banka požadovat potvrzení od zaměstnavatele o Vašem průměrném příjmu. Dále bude chtít vidět Vaši výplatní pásku, kopii mzdového listu nebo výpis z účtu, a to minimálně za poslední tři měsíce. V případě, že máte další příjmy, nezapomeňte je doložit. Může se jednat například o příjem z pronájmu. A protože banky dnes zpravidla neposkytují úvěr ve 100% výši, nezapomeňte, že budete muset doložit doklady, kde banka ověří, že máte dostatek vlastních finančních prostředků na zaplacení zbývající kupní ceny.

  • Podnikatelé

    Pokud podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná, připravte si kromě průkazu totožnosti i živnostenský list. K doložení příjmů budete potřebovat daňové přiznání z příjmu fyzických osob, a to za uplynulé dva roky. Abyste prokázali, že nejste dlužníky na daních, na sociálním a zdravotním pojištění, bude po Vás banka požadovat potvrzení o bezdlužnosti či potvrzení o jednotlivých platbách.

Doklady o výdajích

Banku zajímají nejen Vaše příjmy, ale i výdaje. Máte-li jakýkoli úvěr, půjčku nebo leasing, uveďte tyto informace do žádosti o úvěr. Stejně tak postupujte i v případě stavebního spoření nebo různých pojistných smluv. Do výdajů samozřejmě spadají i další pravidelné platby, jako je například placení výživného. Pokud jste někomu ručitelem, informujte o tom banku včas.

Dokumenty k nemovitosti

V momentě, kdy jste bance doložili vše potřebné, aby mohla zjistit, na jak vysoký úvěr dosáhnete, přichází na řadu doklady k nemovitosti. Některé si banka zajistí sama, jiné jí musíte dodat. V první řadě bude banku zajímat smlouva o smlouvě budoucí nebo kupní smlouva. Pro zástavu nemovitosti je zapotřebí bance doručit výpis z katastru nemovitostí, kde je zapsáno vlastnické právo. Rádi byste zjistili, o jak velkou hypotéku můžete žádat a jaké finanční podmínky je vám banka schopna nabídnout? Spočítejte si to v naší hypoteční kalkulačce.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací