Zpět
Cincink poradna

Na co všechno myslet při hledání nové nemovitosti?

27. 06. 2019
Redakce

Rozhodli jste se pořídit větší byt, chcete bydlet v domě nebo chcete své úspory investovat do nemovitosti? Někdy nemusíte ani hledat a nemovitost si vás najde sama. Většinou však musíte jít hledání naproti a zvážit, co je pro vás ideální řešení. A právě pro tyto případy pro vás máme tipy, jak určit kritéria hledání.

koupě nemovitosti
koupě nemovitosti

Co rozhoduje při koupi nemovitosti?

Když kupujete nemovitost, není to úplně jednoduché. Doporučujeme pečlivý a zodpovědný přístup již od samého začátku. A kde vůbec začít a co všechno při hledání zohlednit?

Rodinný rozpočet

Ne každá nemovitost je pro každého, ať už z pohledu estetiky, potřeb, nebo finanční dostupnosti. Víte, jaké máte finanční možnosti? Spočítejte si, jaké jsou vaše měsíční výdaje na domácnost a zohledněte všechny další výdaje nebo splátky (leasing a provoz auta, kroužky dětí, pravidelné dovolené apod.). Podívejte se na váš příjem a spočítejte, jaké splátky hypotéky jsou pro vás ještě přijatelné. Pak přejděte na hypoteční kalkulačku a chvíli si hrajte s čísly. Vypočítáte-li objem hypotéky včetně vlastních vložených finančních prostředků, jste v cíli. Tato bilance vám pomůže nastavit okruh hledání nemovitosti. Jedná se o investici? Máte-li nemovitost na pronájem, zahrňte do výpočtu následující tři parametry. Za prvé, počítejte běžnou výši nájmu nemovitostí s podobnou dispozicí a v dané lokalitě. Za druhé, zohledněte fakt, že příjem z nájmu nemusíte třeba několik měsíců mít. A za třetí, připočítejte i investice do oprav a příprav nemovitosti pro dalšího nájemce.

Velikost a dispozice
Nejen otázka dispozice, ale i podlahové plochy je zásadní pro výběr vhodné nemovitosti. Dobře si proto promyslete, jakou minimální rozlohu má nemovitost mít a jaká je ideální dispozice. V nabídce nemovitostí kromě jiného najdete i různá atypická řešení, která rovněž nejsou pro každého. I to může váš výběr nasměrovat správnou cestou. Zde se znovu vrátíme k finanční stránce. Myslete také na to, že čím větší nemovitost, tím jsou s ní spojeny vyšší náklady na údržbu a provoz.

Vlastnosti nemovitosti
Jaká je vaše vysněná nemovitost? Přejete si velkou terasu, nebo raději příjemnou zahrádku? Chcete byt v nejvyšším patře s výtahem, nebo dáváte přednost zlaté střední cestě? Patro, kde se nemovitost nachází, příslušenství v podobě zahrady, terasy, balkonu, lodžie, sklepa, garáže či garážového stání – to vše ovlivní vaše hledání. Promyslete si tak, z čeho neslevíte, a co pro vás naopak není až tolik důležité.

Lokalita
Zatímco někdo má své jasné představy o lokalitě, kde chce žít, jiný je tak trochu střelec a čeká, co se kde objeví. Kam patříte vy? Centrum rušného města, samota u lesa, klidný venkov, okrajová čtvrť s výhledem do přírody… ticho, nebo šum? Pozor si dejte i na místa, kde hrozí nadměrný hluk, a to zejména nedaleko hlavních tahů. Vytipujte si jednu či více lokalit a ověřte si také plánovaný rozvoj v okolí. Nebudete tak případně zklamaní, že se ze samoty vyklube zastavěné satelitní městečko nebo že se výhled do parku promění na koukání do oken bytového domu.

Občanská vybavenost
S výběrem lokality souvisí i dopravní dostupnost a občanská vybavenost. Při hledání nemovitosti proto zaměřte své pátrání podle svých preferencí. Projděte se lokalitou, kde byste chtěli bydlet, a hodnoťte. Pomoci vám mohou i zkušenosti místních, a tak se nebojte zeptat. Je pro vás stěžejní bezproblémové parkování, výborné spojení MHD nebo byste uvítali v blízkosti vašeho domova vlakové nádraží? Přejete si mít v docházkové vzdálenosti školku a školu? Nepohrdnete pěkným dětským hřištěm za domem? Bude-li blízko i zdravotnické středisko, je to trefa do černého? A co dalšího nesmí v ideálním případě chybět v okolí? Vyhodnoťte si, kde bydlíte nyní, co vám vyhovuje a co chybí. Přizpůsobte nové bydlení vašim potřebám! Chcete mít jistotu, že při hledání nemovitosti na nic nezapomenete? Vytiskněte si náš praktický seznam a najděte svou vysněnou nemovitost co nejdříve. Držíme vám palce!

Seznam aneb na co nezapomeňte:

  • finanční možnosti
  • potřebná velikost a dispozice
  • dobrá lokalita (prostředí, hluk, apod.)
  • plánovaný rozvoj v okolí (územní plán)
  • co má nemovitost splňovat (výtah, lodžie, balkon, garáž, zahrada, atd.)
  • dopravní dostupnost
  • občanská vybavenost

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací