Cincink poradna

Na co všechno myslet při hledání nové nemovitosti?

27. 06. 2019
Redakce

Rozhodli jste se pořídit větší byt, chcete bydlet v domě nebo chcete své úspory investovat do nemovitosti? Někdy nemusíte ani hledat a nemovitost si vás najde sama. Většinou však musíte jít hledání naproti a zvážit, co je pro vás ideální řešení. A právě pro tyto případy pro vás máme tipy, jak určit kritéria hledání.

koupě nemovitosti
koupě nemovitosti

Co rozhoduje při koupi nemovitosti?

Když kupujete nemovitost, není to úplně jednoduché. Doporučujeme pečlivý a zodpovědný přístup již od samého začátku. A kde vůbec začít a co všechno při hledání zohlednit?

Rodinný rozpočet

Ne každá nemovitost je pro každého, ať už z pohledu estetiky, potřeb, nebo finanční dostupnosti. Víte, jaké máte finanční možnosti? Spočítejte si, jaké jsou vaše měsíční výdaje na domácnost a zohledněte všechny další výdaje nebo splátky (leasing a provoz auta, kroužky dětí, pravidelné dovolené apod.). Podívejte se na váš příjem a spočítejte, jaké splátky hypotéky jsou pro vás ještě přijatelné. Pak přejděte na hypoteční kalkulačku a chvíli si hrajte s čísly. Vypočítáte-li objem hypotéky včetně vlastních vložených finančních prostředků, jste v cíli. Tato bilance vám pomůže nastavit okruh hledání nemovitosti. Jedná se o investici? Máte-li nemovitost na pronájem, zahrňte do výpočtu následující tři parametry. Za prvé, počítejte běžnou výši nájmu nemovitostí s podobnou dispozicí a v dané lokalitě. Za druhé, zohledněte fakt, že příjem z nájmu nemusíte třeba několik měsíců mít. A za třetí, připočítejte i investice do oprav a příprav nemovitosti pro dalšího nájemce.

Velikost a dispozice

Nejen otázka dispozice, ale i podlahové plochy je zásadní pro výběr vhodné nemovitosti. Dobře si proto promyslete, jakou minimální rozlohu má nemovitost mít a jaká je ideální dispozice. V nabídce nemovitostí kromě jiného najdete i různá atypická řešení, která rovněž nejsou pro každého. I to může váš výběr nasměrovat správnou cestou. Zde se znovu vrátíme k finanční stránce. Myslete také na to, že čím větší nemovitost, tím jsou s ní spojeny vyšší náklady na údržbu a provoz.

Vlastnosti nemovitosti

Jaká je vaše vysněná nemovitost? Přejete si velkou terasu, nebo raději příjemnou zahrádku? Chcete byt v nejvyšším patře s výtahem, nebo dáváte přednost zlaté střední cestě? Patro, kde se nemovitost nachází, příslušenství v podobě zahrady, terasy, balkonu, lodžie, sklepa, garáže či garážového stání – to vše ovlivní vaše hledání. Promyslete si tak, z čeho neslevíte, a co pro vás naopak není až tolik důležité.

Lokalita

Zatímco někdo má své jasné představy o lokalitě, kde chce žít, jiný je tak trochu střelec a čeká, co se kde objeví. Kam patříte vy? Centrum rušného města, samota u lesa, klidný venkov, okrajová čtvrť s výhledem do přírody… ticho, nebo šum? Pozor si dejte i na místa, kde hrozí nadměrný hluk, a to zejména nedaleko hlavních tahů. Vytipujte si jednu či více lokalit a ověřte si také plánovaný rozvoj v okolí. Nebudete tak případně zklamaní, že se ze samoty vyklube zastavěné satelitní městečko nebo že se výhled do parku promění na koukání do oken bytového domu.

Občanská vybavenost

S výběrem lokality souvisí i dopravní dostupnost a občanská vybavenost. Při hledání nemovitosti proto zaměřte své pátrání podle svých preferencí. Projděte se lokalitou, kde byste chtěli bydlet, a hodnoťte. Pomoci vám mohou i zkušenosti místních, a tak se nebojte zeptat. Je pro vás stěžejní bezproblémové parkování, výborné spojení MHD nebo byste uvítali v blízkosti vašeho domova vlakové nádraží? Přejete si mít v docházkové vzdálenosti školku a školu? Nepohrdnete pěkným dětským hřištěm za domem? Bude-li blízko i zdravotnické středisko, je to trefa do černého? A co dalšího nesmí v ideálním případě chybět v okolí? Vyhodnoťte si, kde bydlíte nyní, co vám vyhovuje a co chybí. Přizpůsobte nové bydlení vašim potřebám! Chcete mít jistotu, že při hledání nemovitosti na nic nezapomenete? Vytiskněte si náš praktický seznam a najděte svou vysněnou nemovitost co nejdříve. Držíme vám palce!

Seznam aneb na co nezapomeňte:

  • finanční možnosti
  • potřebná velikost a dispozice
  • dobrá lokalita (prostředí, hluk, apod.)
  • plánovaný rozvoj v okolí (územní plán)
  • co má nemovitost splňovat (výtah, lodžie, balkon, garáž, zahrada, atd.)
  • dopravní dostupnost
  • občanská vybavenost
Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací