Cincink poradna

Jak určit reálnou cenu za Vaši nemovitost

08. 07. 2019
Redakce

První informací, která kupce zpravidla zajímá, je cena nemovitosti. Stanovit její výši přitom není úplně jednoduché. Nesmí být podhodnocená, ale ani nadhodnocená, neboť se nemovitost rázem stane neprodejnou. Jaké faktory je třeba zohlednit při určení ceny nemovitosti?

Chcete-li prodat svou nemovitost hladce, nepodceňuje správné stanovení nabídkové ceny. Příliš nízká cena Vám sice přižene mnohonásobně více kupců, na prodeji nemovitosti ovšem proděláte. Když to s cenou přeženete, prodej se Vám může značně prodloužit a stejně nakonec budete muset jít s cenou dolů.

Kritéria ovlivňující cenu

S určením cenového rozpětí Vám může pomoci realitní makléř nebo vyzkoušejte službu odhadu ceny nemovitosti. V případě, že chcete stanovit cenu sami, nezapomeňte zohlednit následující faktory.

  • Lokalita

    O tom, jakou cenu má Vaše nemovitost, rozhoduje i lokalita, kde se nachází. Její cenu zvyšuje občanská vybavenost, dobrá dopravní dostupnost či bezproblémové parkování. S lokalitou souvisí i umístění nemovitosti a její okolí. Lepší cenu si mohou dovolit i nemovitosti orientované na východ a na západ. Nemovitosti s orientací na sever nebo se špatným výhledem bohužel cenu snižují. Podobné je to i u bytů v patře – obecně platí pravidlo – čím vyšší patro, tím dražší byt. Výjimkou je pouze poslední patro pod střechou, kde zpravidla roste obava ze zatékání. Pokud se nejedná o novostavbu, nezapomeňte, že byty v domech bez výtahu jsou na tom cenově hůř.

  • Stav nemovitosti

    Velkou roli v ceně nemovitosti hraje její stav a vybavení. Pokud je nemovitost před rekonstrukcí, její cena bude podstatně nižší. Cenu naopak zvyšuje příslušenství v podobě garáže, balkonu, terasy, sklepu, komory či přilehlých pozemků. To vše se musí v ceně zohlednit. Na ceně nemovitosti se bohužel nemusí kladně projevit ani předešlá rekonstrukce. Výjimkou jsou ovšem nové elektrické rozvody, zateplení nebo výměna oken, které cenu naopak zvyšují. Obecně se lépe prodávají světlé nemovitosti s dostatkem denního světla a vyššími stropy.

  • Další faktory

    Na ceně nemovitosti se odráží i to, zda je nemovitost v osobním vlastnictví, což je vždy lepší, neboť jej lze oproti družstevnímu zastavit pro čerpání hypotéky. Zájemce o nemovitost budou zajímat i poplatky nebo jaké máte sousedy. K určení odpovídajícího cenového rozpětí Vám může pomoci i sledování nabízených a prodaných nemovitostí. Vytipujte si podobné nemovitosti, a to včetně vybavení, příslušenství i lokality. Pro přesnější stanovení ceny porovnávejte alespoň pět až deset nemovitosti.

Finanční a právní informace
20. 05. 2020
Olga Černá

Hypotéka pro OSVČ? Bez obav!

Také vás pár lidí v okolí straší tím, že jako podnikatel s „normálním“ příjmem na hypotéku nedosáhnete? Že banky nerady půjčují ičařům? A že je vlastně lepší nechat se někde za pár peněz zaměstnat, abyste mohli doložit jistotu příjmu? Rádi vás vyvedeme z omylu a ukážeme, že i drobný živnostník je pro hypoteční banku férový žadatel.

Finanční a právní informace
04. 05. 2020
Redakce

Daň z nabytí nemovitosti: Jak, kdy a kdo ji platí? Nově nikdo.

Kupující budou zbaveni povinnosti platit 4% daň z nabytí. Vládní návrh musí ještě schválit Parlament. Účinnost bude zpětná – bude se týkat lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Pokud daň lidé už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací