Cincink poradna

Úschova peněz – co to je a jak ji vyřešit

08. 07. 2019
Redakce

Rozhodli jste se prodat nemovitost, ale nechcete ji přepsat na nového vlastníka, dokud nebudete mít peníze na účtu? Logické. Vžijte se ale zároveň do role kupujícího, který se obává poslat své peníze na účet prodávajícího bez jakékoli záruky. Tuto situaci můžete jednoduše vyřešit úschovou peněz.

Ptáte se, proč právě úschova peněz? Odpověď je jednoduchá. Představuje totiž bezpečný převod peněz a zároveň přepsání nemovitosti na nového majitele. Není ovšem úschova jako úschova…

Proč úschova peněz?

Úschova finančních prostředků řeší časovou nesrovnalost mezi převodem peněz a zápisem nového majitele v katastru nemovitostí. V momentě, kdy je podepsaná kupní smlouva, jsou peníze složeny do vybraného typu úschovy. Poté prodávající podá návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Jakmile je v katastru zapsán nový majitel, prodávající obdrží peníze na svůj účet. Důležité ovšem je vybrat si bezpečnou formu úschovy, která skutečně ochrání Vaše peníze.

Typy úschovy

Při prodeji a koupi nemovitosti můžete využít jednu ze čtyř typů úschovy peněz. Bankovní, advokátní a notářská nebo úschova u realitní kanceláře či makléře. Každá z nich má své výhody a nevýhody a bohužel přináší i určitou míru rizika.

  • Úschova u realitní kanceláře či makléře

    Ptáte se, proč může být úschova u realitní kanceláře či dokonce makléře riziková? Zásadní rozdíl mezi jednotlivými druhy úschovy spočívá v bezpečnosti a využívání jistotních účtů. Zatímco realitní kancelář či makléř ručí za svěřené peníze zpravidla svým majetkem, advokáti a notáři mají určité profesní pojištění. Přestože se realitní kanceláře často tváří, že úschova peněz je zdarma, nezapomínejte, že je většinou již započítána v provizi. Co je ovšem větší problém, peníze nejsou v případě realitních kanceláří a makléřů uloženy na žádném zvláštním a už vůbec ne jistotním účtu, ale leží společně s ostatními finančními prostředky. Vždy si tak předem ověřte, jakou má realitní kancelář historii.

  • Peníze na speciální účet

    Na rozdíl od realitní kanceláře jsou advokátní a notářské úschovy bezpečnější. Přesto by se u advokátní úschovy mělo pamatovat na možná rizika. V případě advokátní úschovy jsou navíc peníze na oddělených účtech spjaté se jménem advokáta, a tak můžete mít problémy, pokud je Váš advokát například právě na dovolené. Naproti tomu notářská úschova není spojená s osobou notáře, ale s úřadem notáře jako takovým, a proto může být notář během dovolené vystřídán jiným notářem. Zatímco advokáti mají ceny smluvní, notářskou činnost zaštiťuje stát. Ve srovnání s ostatními typy úschovy si ovšem připlatíte.

  • Hladce a bez rizika

    Zatímco advokátní a notářská úschova nabízí úschovu peněz na oddělených účtech, bankovní úschova probíhá na jistotním, vázaném účtu. V případě, že si navíc vyberete stabilní banku, nemusíte se obávat, že by se s Vašimi penězi cokoli stalo. Každá banka navíc podléhá regulaci České národní banky. Přestože obvykle nepatří bankovní úschova mezi nejlevnější formy úschovy, má bankovní úschova zprostředkovaná přes Cincink nastaveny velmi výhodné cenové podmínky. Bankovní úschova je rozhodně považována za nejbezpečnější variantu, jak bezstarostně, a především bez rizika převést peníze mezi prodávajícím a kupujícím. Obecně se cena počítá dle objemu vložených peněz, přesto se však najdou na trhu i výjimky. Navíc v případě využití bankovní úschovy můžete tuto službu rovnou kombinovat s hypotékou.

Finanční a právní informace
20. 05. 2020
Olga Černá

Hypotéka pro OSVČ? Bez obav!

Také vás pár lidí v okolí straší tím, že jako podnikatel s „normálním“ příjmem na hypotéku nedosáhnete? Že banky nerady půjčují ičařům? A že je vlastně lepší nechat se někde za pár peněz zaměstnat, abyste mohli doložit jistotu příjmu? Rádi vás vyvedeme z omylu a ukážeme, že i drobný živnostník je pro hypoteční banku férový žadatel.

Finanční a právní informace
04. 05. 2020
Redakce

Daň z nabytí nemovitosti: Jak, kdy a kdo ji platí? Nově nikdo.

Kupující budou zbaveni povinnosti platit 4% daň z nabytí. Vládní návrh musí ještě schválit Parlament. Účinnost bude zpětná – bude se týkat lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Pokud daň lidé už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací