Cincink poradna

Co říká zákon o skrytých vadách?

24. 07. 2019
Redakce

Prodali jste nemovitost a peníze máte již na účtu? Výborně! Můžete ovšem dát ruku do ohně, že kupující neobjeví skrytou vadu? Má na to totiž celých pět let od nabytí!

Nový občanský zákoník, který je účinný od roku 2014, zvyšuje ochranu kupujících. Věděli jste, že kupující může oznámit vadu stavby spojené se zemí pevným základem až po dobu pěti let od koupě nemovitosti? Prodávající přitom nemá možnost bránit se, nebo podat námitku, pokud o vadě v době prodeje věděl, nebo musel vědět.

Co je skrytá vada?

Zjevné vady jsou vidět pouhým okem, například během samotné prohlídky. Kupující i prodávající tak o nich v době podpisu ví. Naproti tomu skryté vady se mnohdy projeví až časem. Někdy je to hned po koupi, jindy se v celé šíři ukážou až po měsících či letech užívání nemovitosti. S novým občanským zákoníkem přichází ovšem prodloužení lhůty pro případnou reklamaci, a to z původních šesti měsíců na pět let. Objeví-li se skrytá vada, odpovědnost jde za prodávajícím. Nový občanský zákoník přitom neřeší, zda prodávající o existenci dané vady v okamžiku prodeje věděl, nebo nevěděl.

A jaké mohou být skryté vady?

Mezi nejčastější skryté vady u nemovitostí patří problémy s hydroizolací, špatné zateplení střešní krytiny, statika střešní konstrukce, zatékání do nemovitosti a mnoho dalších.

Kdy se nejedná o skrytou vadu?

Kupujete starý dům k celkové rekonstrukci? Počítejte s tím, že určité věci mohou být již při samotné koupi na hranici své životnosti a nelze na ně uplatnit reklamaci.

Technická inspekce nemovitosti

Jste na straně prodávajícího? Nezachrání vás ani odstavec v kupní smlouvě o seznámení kupujícího s technickým stavem nemovitosti. Tyto ani podobné formulace vás bohužel odpovědnosti nezbaví. Informujte proto zájemce nejlépe o všech vadách, ať už zjevných, nebo skrytých. Pomoci vám může technická inspekce nemovitosti. Odborník projde celou nemovitost a zpracuje protokol o stavu nemovitosti, který informuje o stavebně-technickém stavu nemovitosti i o případných nákladech na opravu. Technický posudek vás tak může ochránit od pozdější reklamace. Mějte však na paměti, že některé vady nemusí být objeveny ani odborníkem a mohou se ukázat až po delším čase.

Jak uplatnit reklamaci?

Máte problém s nemovitostí? Oznamte to písemně co nejdříve. Nejprve kontaktujte prodávajícího a seznamte ho s vámi odhalenou vadou. Vůbec nejlepší je, pokud máte k dispozici i odborný posudek. Je pak na vás, jak se mezi sebou dohodnete. Jednou z možností je opravit nedostatky na náklady prodávajícího. Stejně tak ale může kupující požadovat slevu z kupní ceny. V nejhorším případě, a to pokud se nemovitost nedá kvůli vadě obývat, je odstoupení od kupní smlouvy a samozřejmě i vrácení peněz. Připravte se ale, že takový proces nebývá jednoduchý a už vůbec ne rychlý. Pokud to jen jde, seznamte se se stavem nemovitosti důkladně předem, ať už vystupujete jako kupující, nebo prodávající. Případné vady mohou způsobit nemalé komplikace na obou stranách. My v Cincinku vám rádi zajistíme odborníka, který prověří nemovitost včas.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací