Cincink poradna

Jak probíhá roční placení daně z nemovitosti?

24. 07. 2019
Redakce

Jste čerstvým majitelem nemovitosti? Je to pro vás první nemovitá věc, kterou vlastníte? Kromě radosti z užívání nemovitosti vás ovšem čeká i pár povinností, které vyplývají z jejího vlastnictví. Na následujících řádcích vás seznámíme s každoroční povinností uhradit daň z nemovitosti.

Co je daň z nemovitosti?

Daň z nemovitosti je takzvaná místní daň, kterou platíte za každou nemovitou věc, kterou máte ve svém vlastnictví. Tato daň jde do pokladen místních samospráv. V závislosti na lokalitě se rovněž mění její výše. Nejvíce samozřejmě zaplatí ti, co bydlí v hlavním městě.

Jak podat přiznání k dani z nemovitosti?

Ještě jste nikdy neplatili daň z dané nemovitosti? Pak budete potřebovat vyplnit přiznání k dani z nemovitosti. To se podává pouze jednou, a to na příslušný finanční úřad. Přiznání k dani z nemovitosti je důležité podat nejpozději do 31. ledna roku následujícího po roce, kdy jste byli zapsáni jako majitelé nemovitosti do katastru nemovitostí.

Kdy zaplatit daň z nemovitosti?

Jakmile podáte přiznání, úřad vám vyměří daň z nemovitosti, kterou budete platit každý rok, a to vždy do 31. května. Výjimkou je pouze vyměřená daň vyšší než 5 000 Kč. Takto vysokou daň si můžete rozložit do dvou splátek. Zatímco první uhradíte v květnovém termínu, druhou bude třeba zaplatit nejpozději do 30. listopadu. S hlídáním termínu si ovšem už hlavu lámat nemusíte. Každý rok vám automaticky přijde složenka. Ty se rozesílají průběžně od poloviny dubna do poloviny května. Stejné to je v případě, že máte datovou schránku nebo jste se přihlásili k placení daně prostřednictvím SI­PO.

Jak zaplatit daň z nemovitosti:

  • V hotovosti na pokladně finančního úřadu.
  • V hotovosti na pokladně České národní banky.
  • Bezhotovostně převodem na účet krajského finančního úřadu. Jako variabilní symbol uveďte rodné číslo poplatníka nebo IČ právnické osoby.
  • Prostřednictvím poštovní poukázky.
  • Prostřednictvím platby SIPO.

Jaké jsou penále za nezaplacení daně?

Zapomněli jste zaplatit daň včas? Finanční úřad ještě toleruje platby, které dorazí přibližně čtyři pracovní dny po termínu. Poté vám ale začnou naskakovat k dlužné částce i úroky. Výše úroku se stanovuje podle § 252 odst. 2 a odpovídá ročně výši dvoutýdenní repo sazby stanovené ČNB, zvýšené o 14 procentních bo­dů.

Finanční a právní informace
20. 05. 2020
Olga Černá

Hypotéka pro OSVČ? Bez obav!

Také vás pár lidí v okolí straší tím, že jako podnikatel s „normálním“ příjmem na hypotéku nedosáhnete? Že banky nerady půjčují ičařům? A že je vlastně lepší nechat se někde za pár peněz zaměstnat, abyste mohli doložit jistotu příjmu? Rádi vás vyvedeme z omylu a ukážeme, že i drobný živnostník je pro hypoteční banku férový žadatel.

Finanční a právní informace
04. 05. 2020
Redakce

Daň z nabytí nemovitosti: Jak, kdy a kdo ji platí? Nově nikdo.

Kupující budou zbaveni povinnosti platit 4% daň z nabytí. Vládní návrh musí ještě schválit Parlament. Účinnost bude zpětná – bude se týkat lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Pokud daň lidé už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací