Cincink poradna

Na co všechno nezapomenout při prohlídce bytu?

27. 06. 2019
Redakce

Je to tady. První prohlídka před vámi. Chcete, aby to byla ta vysněná nemovitost? Před prohlídkou si nezapomeňte sundat růžové brýle a přistupujte k hodnocení bez emocí a realisticky. K zahození rozhodně není ani odborník po ruce. Na co zásadního ale nezapomenout při prohlídce bytu? Máme pro vás praktický seznam.

Co všechno vám může prozradit jedna jediná prohlídka nemovitosti? Mnoho. Záleží pouze na tom, zda zaměříte zrak správným směrem. Neméně důležité je klást dobré otázky. To všechno vám pomůže získat reálnou představu nejen o nemovitosti jako takové, ale i o daném místě.

Načasování prohlídky

Připadá vám zbytečné řešit čas prohlídky, když vy můžete pouze večer? My z Cincinku doporučujeme vždy prohlídky za denního světla. Jen tak můžete skutečně porovnat, jak světlý, či naopak tmavý byt je. Denní světlo zkrátka odkryje více, než si myslíte. Zároveň si v čase prohlídky zajistěte hlídání dětí. Budete se tak moci skutečně věnovat prohlížení nemovitosti a nebudete nervózní z vašich ratolestí, které to jako zábavný program určitě nevyhodnotí.

Technický stav

Skryté vady dokáží pořádně potrápit. O to horší, když se jedná o nákladné záležitosti. Proto dopředu promyslete, zda nenecháte objekt zkontrolovat odborníkem. Ten vás upozorní nejen na potřebné opravy, ale seznámí vás i s možnými náklady. Kromě samotného bytu nezapomeňte i na případný balkon, terasu či lodžii. Nejprve se ale zeptejte majitele, zda již nemá zpracovaný protokol o technickém stavu nemovitosti. V opačném případě vám my z Cincinku rádi zajistíme prověřeného dodavatele, který detailně zkontroluje stav nemovitosti.

Prostředí

Kromě samotné nemovitosti si projděte i společné prostory a stejně tak vše, co náleží k nemovitosti jako garáž, garážové stání, sklep nebo předzahrádka. Zeptejte se třeba i na typ bezpečnostních dvěří. Zjistěte si, kdo je správcem objektu, kdo se o společné prostory stará, zda bytový dům využívá úklidovou službu, či je to čistě na jednotlivých vlastnících. Stejně tak si prohlédněte chodbu před sousedními byty. Napovědět vám může již samotný prostor před jejich bytem či případný hluk vycházející za dveřmi.

Dokumenty k nemovitosti

Dopředu majitele požádejte, ať vám připraví dokumenty k nemovitosti. Naprosto zásadní je nabývací titul, abyste věděli, že jednáte se skutečným majitelem. Stejně tak požadujte list vlastnictví a ověřte, zda na bytě nejsou další závazky v podobě věcného břemene, exekuce či zástavy. Zápisy z jednání SVJ či družstva Tím, že se zajímáte o byt v bytovém domě, měli byste se zajímat i o stav celého objektu. S tím vám pomohou nejen zápisy z jednání, ale i případné revizní zprávy. Důležité je rovněž seznámit se předem s finančním stavem a výší záloh do fondu oprav. Zatímco staré domy mají zpravidla vyšší příspěvky do fondu oprav, u novostaveb jsou podstatně nižší. Měsíční náklady na bydlení Kromě důležitých dokumentů poproste též současného majitele o předpisy záloh. Získáte tak představu o měsíčních nákladech na bydlení. Z předpisu záloh zároveň uvidíte, kolik a za jakou službu budete orientačně platit. My v Cincinku věříme, že pečlivá prohlídka je základem úspěšné koupě. Vytiskněte si náš praktický seznam, který vás provede prohlídkou nemovitosti.

Seznam aneb na co nezapomenout při prohlídce:

  • čas prohlídky
  • technický stav nemovitosti
  • prohlídka společných prostor, okolí bytu a objektu
  • obhlédnutí sousedů
  • nabývací titul a list vlastnictví
  • zápisy z jednání SVJ či družstva včetně finančních záležitostí
  • revizní zprávy k bytu i objektu
  • měsíční náklady na bydlení
Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací