Cincink poradna

Kdy a jak převést energie?

24. 07. 2019
Redakce

Jednou z velmi důležitých věcí, které souvisí jak s prodejem, tak s koupí nemovitosti, je převod energií. Na co nezapomenout? Kde najdete potřebné informace?

Hned na začátek je potřeba uvést, že převod se týká elektřiny, vody a případně i plynu. Dobrou zprávou je, že nový majitel nemovitosti nemusí pokračovat ve spolupráci se stejným dodavatelem jako původní majitel. Máte tedy možnost sjednat si smlouvu s jakýmkoli dodavatelem. Ne každý na první pohled výhodný dodavatel je ale skutečně výhodný. Proto si vždy pečlivě prostudujte podmínky a sledujte vývoj cen. V případě, že máte plyn i elektřinu, je jen na vás, zda zvolíte jednoho dodavatele, nebo vyzkoušíte dva různé. U druhé varianty ovšem počítejte s tím, že vás čekají dvě platby a dvoje vyúčtování.

A jak na samotný převod?

Váš první krok by měl směřovat na webové stránky původního dodavatele. Každý dodavatel má totiž své formuláře a postupy, které jsou si ale v zásadě velmi podobné. Jestliže nechcete převod natahovat, je dobré, když vše společně dojednává prodejce s kupujícím nemovitosti. V opačném případě může dojít k situaci, že odhlášení proběhne příliš brzy. Snadno se tak může stát, že jste se ještě coby kupující nestihli přihlásit k odběru a zůstanete tak bez dodávky. Zároveň by byla nutná revize. Vždy tak je dobré, pokud se energie převádí z jednoho majitele na druhého. Zpravidla stačí, když převod zajišťuje jeden z nich. A bez čeho se při převodu neobejdete? Zásadní je podepsaný předávací protokol se stavy měřičů, návrh na vklad vlastnického práva, nebo vyrozumění o provedení vkladu, popřípadě list vlastnictví.

Jaké formuláře vyplnit?

Vždy záleží na konkrétním dodavateli, kolik a jakých formulářů budete muset vyplnit. Zatímco u většiny z nich stačí vyplnit formulář žádosti o změnu zákazníka, u jiného musí původní majitel nejprve dodat žádost o ukončení smlouvy a změnu zákazníka, plnou moc pro dodavatele při ukončení a zároveň předávací protokol s konečnými stavy na elektroměru, plynoměru či vodoměru. Pro převod si dále připravte technické údaje o odběrovém místě. Prodávající je najde na smlouvě s dodavatelem nebo na vyúčtování.

Kde vyřídit přepis energií?

Nejjednodušším řešením je zajít přímo do zákaznického centra, kde s vámi příslušný zaměstnanec projde celý proces. Mnohem pohodlnější je ale zavolat na zákaznickou linku a domluvit se na postupu, nebo zaslat veškeré podklady elektronicky. U některých dodavatelů lze převod odběrného místa na nového majitele provést jednoduše online nebo telefonicky. Pak už jen jako kupující čekáte, než vám dodavatel zašle potřebné dokumenty k podepsání. A přepis energií je hotový.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací