Zpět
Cincink poradna

Kdy a jak převést energie?

24. 07. 2019
Redakce

Jednou z velmi důležitých věcí, které souvisí jak s prodejem, tak s koupí nemovitosti, je převod energií. Na co nezapomenout? Kde najdete potřebné informace?

Hned na začátek je potřeba uvést, že převod se týká elektřiny, vody a případně i plynu. Dobrou zprávou je, že nový majitel nemovitosti nemusí pokračovat ve spolupráci se stejným dodavatelem jako původní majitel. Máte tedy možnost sjednat si smlouvu s jakýmkoli dodavatelem. Ne každý na první pohled výhodný dodavatel je ale skutečně výhodný. Proto si vždy pečlivě prostudujte podmínky a sledujte vývoj cen. V případě, že máte plyn i elektřinu, je jen na vás, zda zvolíte jednoho dodavatele, nebo vyzkoušíte dva různé. U druhé varianty ovšem počítejte s tím, že vás čekají dvě platby a dvoje vyúčtování.

A jak na samotný převod?
Váš první krok by měl směřovat na webové stránky původního dodavatele. Každý dodavatel má totiž své formuláře a postupy, které jsou si ale v zásadě velmi podobné. Jestliže nechcete převod natahovat, je dobré, když vše společně dojednává prodejce s kupujícím nemovitosti. V opačném případě může dojít k situaci, že odhlášení proběhne příliš brzy. Snadno se tak může stát, že jste se ještě coby kupující nestihli přihlásit k odběru a zůstanete tak bez dodávky. Zároveň by byla nutná revize. Vždy tak je dobré, pokud se energie převádí z jednoho majitele na druhého. Zpravidla stačí, když převod zajišťuje jeden z nich. A bez čeho se při převodu neobejdete? Zásadní je podepsaný předávací protokol se stavy měřičů, návrh na vklad vlastnického práva, nebo vyrozumění o provedení vkladu, popřípadě list vlastnictví.

Jaké formuláře vyplnit?
Vždy záleží na konkrétním dodavateli, kolik a jakých formulářů budete muset vyplnit. Zatímco u většiny z nich stačí vyplnit formulář žádosti o změnu zákazníka, u jiného musí původní majitel nejprve dodat žádost o ukončení smlouvy a změnu zákazníka, plnou moc pro dodavatele při ukončení a zároveň předávací protokol s konečnými stavy na elektroměru, plynoměru či vodoměru. Pro převod si dále připravte technické údaje o odběrovém místě. Prodávající je najde na smlouvě s dodavatelem nebo na vyúčtování.

Kde vyřídit přepis energií?
Nejjednodušším řešením je zajít přímo do zákaznického centra, kde s vámi příslušný zaměstnanec projde celý proces. Mnohem pohodlnější je ale zavolat na zákaznickou linku a domluvit se na postupu, nebo zaslat veškeré podklady elektronicky. U některých dodavatelů lze převod odběrného místa na nového majitele provést jednoduše online nebo telefonicky. Pak už jen jako kupující čekáte, než vám dodavatel zašle potřebné dokumenty k podepsání. A přepis energií je hotový.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací