Cincink poradna

Jak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí?

26. 07. 2019
Redakce

Prodali jste nemovitost, máte vyřešenou úschovu a už jen čekáte, až k vám na účet dorazí peníze? Nejprve je ovšem nezbytné zapsat kupujícího jako nového vlastníka nemovitosti. A jak na to?

Co je to vklad?

Vklad je jedním z druhů podání, které provádí katastrální úřad. K návrhu na vklad vlastnického práva, nebo zástavního práva v případě využití hypotečního úvěru vás nejprve čeká vyplnění příslušného formuláře. Získáte jej buď přímo na některé pobočce Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního, nebo si jej vytiskněte na stránkách www.cuzk.cz.

Kdo podává návrh na vklad?

V ideálním případě podávají návrh na vklad jak kupující, tak prodávající. Záleží však na domluvě, zda to budou obě strany, nebo pouze jedna z nich. K návrhu na vklad, na základě kterého má být zapsán nový vlastník nemovitosti, nezapomeňte připojit i kupní smlouvu s ověřenými podpisy a v případě čerpání hypotéky i zástavní smlouvy. Nejprve se podává zástavní smlouva a následně kupní smlouva. Každá z nich musí mít vlastní návrh na vklad opatřený kolkem v hodnotě 1 000 Kč. Jedná se tak o dvě vkladová řízení. V případě zástavy nemovitosti připravuje návrh na vklad zástavního práva banka, a to ve prospěch banky, která úvěr poskytuje.

Způsoby podání vkladu na katastr

Na výběr máte hned několik způsobů podání. Máte zřízený elektronický podpis? Využijte nejrychlejší postup – elektronické podání, nebo katastrální úřad navštivte osobně. Další možností je podání skrze Českou poštu.

Jak katastr nemovitostí postupuje?

Jakmile je návrh na vklad podaný, katastrální úřad vyrozumí dotčené účastníky o tom, že mu byl doručen příslušný návrh na vklad. Věděli jste, že pro zvýšení ochrany vlastníků má úřad povinnost informovat všechny zúčastněné strany, a to prostřednictvím e-mailu, pošty, datové schránky nebo SMS? Poté je u nemovitosti vyznačena plomba. Ta dává na vědomí, že daná nemovitost je dotčena změnou a že právě probíhá řízení. Po uplynutí 20 dnů, po které je možné se odvolat, může katastr provést zápis zástavního práva, respektive vlastnického práva. Následně účastníci řízení obdrží vyrozumění o povolení vkladu.

Kolik zaplatíte za vklad?

Nejen s koupí, ale i s prodejem nemovitosti souvisí řada poplatků. U návrhu na vklad do katastru nemovitostí si připravte 1000 Kč, nebo tisící korunový kolek v případě, že návrh na vklad posíláte poštou.

Zamítnutí návrhu

Český úřad zeměměřičský a katastrální se může k návrhu vyjádřit i negativně, případně může přerušit řízení a vyžádat si jeho doplnění nebo upřesnění. Je-li návrh zamítnut, je třeba napravit chyby, podat nový návrh a znovu zaplatit poplatek. V takovém případě se nedostatky většinou týkají kupní smlouvy. Určité vady ale může katastr nemovitostí shledat i na samotném návrhu. Po výzvě k doplnění návrhu lze tyto nedostatky ve stanovené době vyřešit, aniž byste museli podávat nový návrh na vklad.

Jaké jsou nejčastější chyby a na co si dát pozor?

  • Zkontrolujte možné překlepy u zásadních informací, jako jsou adresy a jména.
  • Projděte si znovu klíčová čísla – jako velikost podílu nebo nemovitosti.
  • Ověřili jste si prodávajícího? Mějte jistotu, že není v exekuci nebo insolvenci.
  • Důvěřuj, ale prověřuj. Formuláře volně stažené z internetu raději porovnejte s více zdroji.

My v Cincinku doporučujeme tyto zásadní formuláře vyplňovat a kontrolovat, když na to máte klid a čas. V opačném případě to nechte na nás a využijte naši nabídku vyhotovení návrhu na vklad jako součást balíčku právních služeb.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací