Cincink poradna

Přepis energií: Co je dobré podepsat?

02. 08. 2019
Redakce

Prodej domu je úspěšně za vámi? Nezbývá, než dořešit pár formalit. Zápisem na katastru nemovitostí a převodem peněz to nekončí. Pojďme se podívat, jaké náležitosti je zapotřebí vyřešit při převádění energií na nového majitele.

Datum předání nemovitosti je ideální zaznamenat již do samotné kupní smlouvy. Vyhnete se tak vzájemným nedorozuměním a dohadům ohledně termínu

Jak přepsat energie?
Nejprve zjistěte, zda nový majitel bude chtít pokračovat se stejným dodavatelem elektřiny a plynu, nebo se rozhodne pro jiného. V každém případě ale počítejte s tím, že přepis může trvat až jeden měsíc, a proto mějte dostatečnou časovou rezervu. V jiném případě hrozí, že nový vlastník bude po nějakou dobu bez dodávky energií.

Nezbytné formuláře
Základním dokumentem, který jako prodávající budete muset podepsat, je žádost o ukončení smlouvy o odběru plynu a elektřiny. Pokud plyn neodebíráte, týká se vás samozřejmě jen elektřina. Tento dokument podepisujete pouze vy jako prodávající. Většinu formulářů najdete na webových stránkách dodavatele, kde si je stačí vytisknout. Vyzvednout si je ovšem můžete i v zákaznickém centru dodavatele. Pokud se nechcete účastnit osobně celého procesu přepisu, stačí vám jako prodávajícímu podepsat plnou moc pro dodavatele.

Stav měřičů
U přepisu energií se neobejdete bez aktuálního stavu měřičů elektřiny a plynu. Je na vás, popřípadě na někom, koho pověříte, aby provedl samoodečet elektroměru a plynoměru. Stav vždy odečítáme v den, ke kterému se má již přihlásit nový majitel. Ideální je, aby u odečtu byly obě zastoupené strany, a to jak prodávající, tak kupující. Předejdete případným nesrovnalostem, pokud jsou na protokolu oba podpisy.

Předávací protokol
Současně s odečtem stavů je nutné sepsat předávací protokol, ať už nový majitel zůstává u původního, nebo přechází k novému dodavateli. Přestože není předávací protokol povinnou součástí kupní smlouvy, slouží k ochraně prodávajícího a zároveň kupujícího.
Co by měl obsahovat předávací protokol?
V předávacím protokolu uveďte:
• identifikaci původního a nového zákazníka,
• datum a odběrné místo.,
• u odběrného místa nezapomeňte na adresu a číslo i označení elektroměru či plynoměru,
• v předávacím protokolu nesmí samozřejmě chybět aktuální stav k danému datu a podpisy obou stran.

Potvrzení převodu energií
Po ukončení celého procesu převodu energií vám jako prodávajícímu přijde ukončovací dokumentace. Její součástí bude jak faktura, tak finální vyúčtování s přeplatkem, nebo nedoplatkem. Uhrazením poslední faktury je celý proces završen a vaše dosavadní závazky s dodavatelem jsou ukončené.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Argumenty, které vám pomohou prodat i bez slevy

Chystáte se na prodej nemovitosti? Víte, na co se připravit a jak bude celý proces probíhat? Každý, kdo prodává nemovitost, chce prodat za co nejvyšší cenu a zároveň co nejrychleji. Je ovšem dost možné, že to s kupujícími nebude tak jednoduché. Je totiž velmi pravděpodobné, že kupující bude chtít vyjednávat. Připravte si proto souhrn argumentů, proč trváte na ceně, jakou jste nabídli.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací