Cincink poradna

Kupujete nemovitost? Prověřte si prodávajícího!

02. 08. 2019
Redakce

Při koupi nemovitosti je důležité dívat se pod pokličku a být ve střehu, abyste později nelitovali. Nikdo z nás zpravidla nekupuje nemovitost každý den. Navíc se kvůli ní často zadlužíme, případně do ní vložíme veškeré úspory. Proto je obezřetnost na místě. A jak si ohlídat prodávajícího? Máte hned několik možností.

Technický stav nemovitosti

První věcí, kterou se vyplatí zkontrolovat a zvážit, je celkový stav nemovitosti. Pokud si sami nejste jistí, je dobré přizvat si na pomoc odborníka, který zhodnotí technický stav domu či bytu. Koupi nemovitosti nikdy není dobré uspěchat. Vždy se dopředu podrobně seznamte s technickým stavem nemovitosti a dalších součástí, jako jsou například společné prostory, sklep, garáž, výtah a další. Rovněž se předem s prodávajícím dohodněte, co je v ceně nemovitosti zahrnuto a co ne. Totéž si ohlídejte v případné rezervační nebo kupní smlouvě.

Právní stav nemovitosti

Kromě technického stavu je ale zásadní i právní stav. Co to znamená? Nikdo nechce nemovitost se závazky. Proto vždy prověřte, zda nejsou s nemovitostí spojené nějaké dluhy, exekuce nebo věcná břemena. Zároveň zkontrolujte, zda je vlastníkem skutečně prodávající, nebo osoba, kterou prodávající zastupuje. V druhém případě si ověřte, zda má prodávající plnou moc majitele nemovitosti, nebo jaký mají mezi sebou vztah. Můžete též zjistit, že nemovitost má více vlastníků a bude třeba věnovat čas dohodě se všemi.

Co je list vlastnictví?

Jde o centralizovaný dokument, ve kterém najdete veškeré potřebné informace o nemovitosti. Snadno jej získáte zdarma na webových stránkách https://nahlizenidokn.cuzk.cz.

1. Základní údaje

V oddíle A jsou sepsány informace o vlastníkovi, či vlastnících nemovitosti. V případě spoluvlastnictví zde najdete i přesně definované podíly na nemovitosti.

2. Důležité informace

V následujícím oddíle B je definována nemovitost a pozemek, na kterém stojí. Jde o číslo parcely, výměru, druhy a využití pozemků a další potřebné informace o bytové jednotce.

3. Závazky a věcná břemena

Zaměřit byste se ale měli na oddíl C, kde jsou všechny informace o omezení vlastnických práv neboli věcná práva zatěžující nemovitost. Konkrétně se může jednat o zástavní právo, předkupní právo či věcná břemena. Všechna tato věcná práva jsou pro vás jako budoucí majitele nebezpečná, a proto byste o nich měli předem vědět. V opačném případě vám mohou v budoucnosti zkomplikovat život.

4. Další omezení

Rovněž následující oddíl D je pro kupujícího důležitý. Zapisují se zde totiž poznámky o případných žalobách či soudních sporech. Poslední oddíl E informuje o způsobu nabytí nemovitosti – najdete v něm tedy například záznamy o kupní či darovací smlouvě.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací