Cincink poradna

Co je to energetický štítek nemovitosti?

27. 06. 2019
Redakce

Energetický štítek, průkaz energetické náročnosti budovy neboli PENB. Tři pojmenování, jeden štítek. Musí jej mít každá prodávaná i pronajímaná nemovitost. A co to vlastně je? K čemu štítek slouží a proč by nás měl zajímat?

Energetický štítek je nezbytný při každém prodeji či pronájmu nemovitosti. Jeho existenci má vždy na starosti majitel nemovitosti. Je užitečný zejména při koupi nemovitosti, neboť jeho smyslem je chránit nového majitele. Seznámí jej totiž s energetickou náročností nemovitosti a s tím spojenými náklady na provoz.

Co energetický štítek znamená konkrétně?

Energetický štítek je výpočet, který zahrnuje veškeré energie domu potřebné k vytápění, osvětlení, chlazení, větrání, regulaci vlhkosti, klimatizaci a přípravě teplé užitkové vody. V energetickém štítku se neodráží spotřeba energií při používání kuchyňských spotřebičů či elektroniky. Dům versus byt Zatímco při prodeji domu je štítek nezbytný, při prodeji bytu se nevytváří speciální energetický štítek pro daný byt, ale využívá se průkaz energetické náročnosti budovy, ve které se daný byt nachází. Tento štítek je totiž platný pro všechny byty v domě a od 1. 1. 2016 je povinnost každého společenství vlastníků jednotek tento štítek zajistit.

Výpočet

Výpočet energetického štítku udává, kolik energie spotřebuje daný objekt za rok. Na základě výpočtu je budova zařazena do příslušné kategorie. Přestože se vám budou dvě nemovitosti navenek zdát stejné, energetický štítek může odhalit, o který dům se majitelé lépe starali a který bude pro vás výhodnější koupí.

Energetické třídy

Na základě výpočtu spadá nemovitost do jedné ze sedmi tříd – od A po G. Zatímco třída A vykazuje nejvyšší hospodárnost, poslední třída G je mimořádně nehospodárná. Budovy s vyšší energetickou náročností se označují jako nevyhovující. Parametry vyhovující energetické náročnosti tak splňují budovy zařazené do třídy A až C. Nové a renovované budovy musí dokonce odpovídat třídě A nebo B. Jak dlouho platí PENB? Energetický štítek je vždy vystavený na dobu 10 let. Výjimkou jsou pouze rekonstrukce budovy, které zahrnují více než 25 % celkové plochy. V takovém momentě je nezbytné nechat vyhotovit nový průkaz energetické náročnosti budovy.

Co říká zákon?

Zpracování energetického štítku je povinností na straně majitele prodávané nemovitosti. V opačném případě se vystavuje jako fyzická osoba riziku pokuty ve výši až 100 000 Kč a v případě právnické osoby až 200 000 Kč. Kontrolou štítků se zabývá Státní energetická inspekce. My v Cincinku doporučujeme pečlivou prohlídku nemovitosti, a to po všech stránkách. Chcete-li porovnat několik nemovitostí, jejich energetický štítek může být jedním ze srovnávacích kritérií.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací