Cincink poradna

Je nabídková cena reálná? Víme, jak to zkontrolovat!

02. 08. 2019
Redakce

Chystáte se koupit rodinný dům, byt či jinou nemovitost? Určitě vás bude zajímat, jestli je kupní cena ještě v mezích, nebo je už příliš vysoká. Zorientovat se v cenových nabídkách není úplně jednoduché. Pokud se neprobíráte nemovitostmi již nějaký pátek, může se snadno stát, že zbytečně zaplatíte více, než byste museli. Jak tedy ověřit reálnou cenu nemovitosti?

Hodnota nemovitosti se skládá ze subjektivní a objektivní složky. Nabídková cena se z hlediska prodávajícího i kupujícího samozřejmě liší. Jako kupující hledáme nejlepší nemovitost za co nejnižší cenu a jako prodávající chceme svou nemovitost prodat rychle a za co nejvyšší cenu.

Pozice kupujícího

Důležitá je motivace kupujícího. Pokud touží koupit byt v dané lokalitě a ví, že se tam nemovitosti často neprodávají, je často ochoten za nemovitost zaplatit více, než kupující, kterému záleží více na ceně a v ostatních požadavcích je flexibilní. U prodávajícího je zásadním faktorem skutečnost, jak moc a jak rychle potřebuje nemovitost prodat. Pokud jej tlačí čas a peníze akutně potřebuje, je ochotný nemovitost prodat levněji. V opačném případě si ovšem může dovolit čekat na zájemce, kterému nemovitost prodá za vyšší cenu. V tomto ohledu mu hraje do karet i aktuální vývoj trhu s nemovitostmi.

Vývoj ceny

Víte, v jaké oblasti a jaký typ a velikost nemovitosti sháníte? Předem si zjistěte, jak se pohybují ceny nemovitostí. Jednoduše si u nás klikněte na „Hledat nemovitost“, zadejte požadované parametry a projděte si nabídkové ceny. Takzvané inzertní nebo nabídkové ceny nemusí být konečné. Spoléhat ale na to, že se domluvíte na ceně nižší, rovněž nemůžete. Někdy se může cena dokonce navýšit. Stačí, když se prodávajícímu ozve více vážných zájemců. A jak se stanovuje nabídková cena? Kromě rychlosti prodeje ji ovlivňuje řada faktorů, a to lokalita, stav nemovitosti, typ budovy, dispozice, umístění bytu v domě, vybavení a mnoho dalších.

Jedna nemovitost, čtyři ceny

Nejprve začneme u takzvané kupní ceny. Ta představuje cenu, za kterou nemovitost reálně koupíte. Je to tedy cena, kterou je ochoten akceptovat jak prodávající, tak kupující. Dalším bodem je pak tržní neboli obvyklá cena. V tomto případě se jedná o cenu, za kterou se podobné nemovitosti, ve stejné lokalitě a o stejné dispozici prodávají. Pokud je tržní cena nižší než kupní, jako kupující zaplatíte za nemovitost více, než byste v průměru museli. Je-li naopak tržní cena vyšší než kupní, ušetříte. Další druh ceny určuje banka a jde o takzvanou zadlužitelnou cenu. Tato cena je stanovená bankou při žádosti o hypoteční úvěr. Posledním typem ceny nemovitosti je administrativní cena určená dle tabulek. Jednoduše ji najdete v oceňovací vyhlášce Ministerstva financí. Jejím účelem je především daňová spravedlnost.

Chcete ověřit reálnost nabídkové ceny nemovitosti? My z Cincinku vám rádi zpracujeme analýzu její hodnoty. Snadno tak získáte představu, zda je pro vás koupě nemovitosti výhodná, či nikoli.

Finanční a právní informace
20. 05. 2020
Olga Černá

Hypotéka pro OSVČ? Bez obav!

Také vás pár lidí v okolí straší tím, že jako podnikatel s „normálním“ příjmem na hypotéku nedosáhnete? Že banky nerady půjčují ičařům? A že je vlastně lepší nechat se někde za pár peněz zaměstnat, abyste mohli doložit jistotu příjmu? Rádi vás vyvedeme z omylu a ukážeme, že i drobný živnostník je pro hypoteční banku férový žadatel.

Finanční a právní informace
04. 05. 2020
Redakce

Daň z nabytí nemovitosti: Jak, kdy a kdo ji platí? Nově nikdo.

Kupující budou zbaveni povinnosti platit 4% daň z nabytí. Vládní návrh musí ještě schválit Parlament. Účinnost bude zpětná – bude se týkat lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Pokud daň lidé už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací