Zpět
Cincink poradna

Na co nezapomenout při předávání nemovitosti?

08. 08. 2019
Redakce

Předat klíče nestačí. Na co dalšího nezapomenout při předávání nemovitosti? Rádi vás tím provedeme.

Využili jste úschovu peněz? Pak v momentě, kdy se vám objeví peníze na účtu, má vaše již bývalá nemovitost nového vlastníka. Nastává tedy správná chvíle pro předání nemovitosti. V ideálním případě by měla být nemovitost již vystěhovaná. O zbytek se postará předávací protokol.

Termín předání
A kdy nemovitost předat novému majiteli? Legislativně danou lhůtou je 10 dní od zápisu nového vlastníka nemovitosti na katastru nemovitostí. Záleží ovšem na vás, jak se spolu domluvíte. Datum předání nemovitosti se zpravidla stanovuje již v kupní smlouvě.

Základní fakta
Každý předávací protokol má obsahovat základní údaje o prodávajícím, kupujícím a prodávané nemovitosti. Součástí by měly být veškeré stavy energií – od elektřiny, přes plyn, až po studenou a teplou vodu, které spolu s novým majitelem následně převedete.

Klíče od nemovitosti
Kromě stavu měřičů jsou nejdůležitější klíče. Mohou být od sklepa, garáže nebo garážového stání, poštovní schránky, veškerých dveří či případné komory na chodbě. Pokud je některý ze vstupů na čip, předejte i ten. A nezapomeňte předat také ty sady klíčů, které máte u příbuzných nebo paní na úklid. I když je téměř 100% pravděpodobnost, že si nový majitel všechny zámky vymění, měl by mít přístup ke všemu, ještě než tak učiní.

Dokumentace
V rámci předávacího protokolu a předání nemovitosti předejte novému majiteli i veškeré záruční listy, manuály a návody ke spotřebičům a dalším zařízením v domě nebo bytě. V případě plynového kotle a komína nezapomeňte ani na revizní zprávu. Co se týče dalších dokumentů, určitě je dobré předat vše, co se týká dané nemovitost – plánek, vizualizaci či projektovou dokumentaci. To vše se může novému majiteli hodit a vy už to nebudete potřebovat.

Vybavení a jeho stav
Předávací protokol může být buď základní, nebo podrobný. Přestože má nový majitel celých 5 let na reklamaci skrytých vad, u zjevných vad je tomu jinak. Proto do předávacího protokolu zaznamenejte i stav jednotlivého vybavení a jeho aktuální stav. Popište, jak vypadá kuchyňská linka, zda neprotéká WC a další.

Nestihli jste si ještě odvézt všechny věci? Zaznamenejte do předávacího protokolu, kdy si je nejpozději vyzvednete. Na závěr doplňte datum a místo a protokol podepište.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací