Cincink poradna

Na co všechno nezapomenout při prohlídce domu?

08. 08. 2019
Redakce

Chcete koupit dům. To je určitě velké, dalo by se říct životní rozhodnutí, a zaslouží si dostatek času a péče. Možná budete mít štěstí a na dům svého srdce narazíte při první prohlídce, ale spíše počítejte s více návštěvami a buďte trpěliví. My v Cincinku jsme pro vás shrnuli základní body, které by vás při prohlídce měly zajímat, a na které byste si měli dát pozor. Na začátek máme jednu základní radu. Nenechte se unášet romantickými představami a dívejte se na nemovitost střízlivě.

Během prohlídky toho můžete zjistit vážně hodně nebo se jen kochat pěkným výhledem z okna. Co je tedy důležité? Na co přesně se zaměřit? Na co se ptát a jaké dokumenty požadovat?

Načasování prohlídky

Mohlo by se zdát, že den a čas u prohlídky nehrají roli, ovšem opak je pravdou. Určitě trvejte na prohlídce za denního světla. Šero a umělé osvětlení totiž dokážou ledacos schovat, například stav výmalby odhadnete jen ve dne. A celková světelnost domu je velmi důležitá. Kde vychází slunce? Svítí do ložnice po ránu nebo večer? Je předsíň tmavá? Určitě se tedy vyplatí udělat si čas přes den, ideálně bez dětí, ať se v klidu můžete soustředit.

U koupě domu rozhoduje i den prohlídky. Hodilo by se vám to o víkendu, když už to musí být přes den? To bohužel také nedoporučujeme. Pokud se dům nachází poblíž frekventované silnice, školy nebo např. sportoviště určitě si domluvte prohlídku na všední den, kdy je výrazně větší provoz a ruch. Ten po víkendové – klidné prohlídce, nepříjemně zaskočil nejednoho kupujícího. Pokud vás dům zaujme a vážně uvažujete o koupi, navštivte místo v různou denní dobu.

Technický stav

Zásadní téma. A téma, které nejlépe zvládnete s pomocí odborníka. Ten nejen vidí možné vady, ale dokáže i odhadnout náklady na jejich odstranění. Něco, co vám může připadat jako nevinný kousek oloupané omítky, může ve skutečnosti znamenat zásadní problém v rozvodech vody nebo plíseň. Bohužel skryté vady dokáží hodně potrápit. Kromě domu od sklepa až po půdu si nechte ukázat i všechna další zákoutí na pozemku, jako je garáž, kůlna, zahrada a stav oplocení apod. Určitě se zeptejte majitele, zda nemá zpracovaný protokol o technickém stavu nemovitosti. Pokud ne, my z Cincinku vám rádi zajistíme prověřeného experta, který detailně zkontroluje stav domu. V porovnání s celkovou cenou je to malá investice, která vám ušetří spoustu peněz a starostí.

Prostředí

Vnímejte už cestu k nemovitosti a její okolí. Projděte se kolem, zjistěte, jak se v místě cítíte, jak na vás působí. Pokud budete mít o dům zájem, určitě doporučujeme návštěvu blízkých sousedů a obhlídku těch vzdálenějších, případně místního úřadu, obchodu atd. Stojí za to si o obci nebo městské části zjistit alespoň základní informace o občanské vybavenosti, možnostech nákupů nebo dostupné hromadné dopravě. Určitě se také pokuste vyhledat, jaká výstavba se v okolí chystá v budoucnu. Nenahradí krásnou louku za plotem náhodou rozlehlý developerský projekt? Nechystá se v okolí těžba nerostů nebo výstavba dálnice? A otázka, na kterou byste si měli určitě najít odpovědět, se týká dopravy. Jak daleko to budu mít do práce? Musím počítat se zácpami? Kam budeme vozit děti do školy?

Dokumenty k nemovitosti

Dopředu požádejte majitele o dokumenty k nemovitosti. Nejdůležitější je nabývací titul, abyste věděli, že jednáte skutečně s majitelem. Určitě požadujte i list vlastnictví a ověřte, zda na domě nejsou závazky v podobě věcného břemene, exekuce nebo zástavy. Praktické jsou také plány domu s přesnou metráží a přehledným půdorysem domu i pozemku. Zajímejte se i o příjezdovou cestu, komu patří, a zda je zajištěno její používání.

Měsíční náklady na bydlení

Kromě dokumentů doporučených výše poptejte u majitele i vyúčtování za energie, předpisy záloh a výši vodného a stočného. Zeptejte se i na další náklady spojené s domem, jako je svoz odpadu, místní poplatky (např. za kanalizaci), daň z nemovitosti, pojištění domu atd.

Fotodokumentace

Doporučujeme celou prohlídku pečlivě fotografovat. Hodí se to pro další domácí zkoumání nebo porovnávání možných variant, a také si tím celý dům snadno připomenete. Zvlášť pokud budete absolvovat prohlídek více. Bylo vedle okna v kuchyni ještě místo na poličku? Byl v koupelně větrák? Podobné detaily vám mohou na místě uniknout, ale na fotkách je snadno dohledáte.

My v Cincinku věříme, že pečlivá prohlídka je základem úspěšné koupě.

Vytiskněte si náš praktický seznam, díky kterému při prohlídce na nic nezapomenete.

Seznam aneb na co nezapomenout při prohlídce

1. čas prohlídky,
2. technický stav nemovitosti,
3. prohlídka okolí domu,
4. obhlédnutí sousedů,
5. nabývací titul a list vlastnictví, případné závazky na domě
6. základní informace o obci nebo městu,
7. revizní zprávy k domu,
8. měsíční náklady na bydlení.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací