Cincink poradna

Na co nezapomenout při převzetí nemovitosti?

22. 08. 2019
Redakce

Stali jste se oficiálně vlastníkem bytu, rodinného domku či jiné nemovitosti? Koupě nemovitosti může být někdy zdlouhavá. Nyní vás ale čekají příjemnější věci. Na řadu totiž přichází převzetí nemovitosti od původního majitele. Kdy je ideální doba na převzetí, co si ohlídat a na jaké věci nezapomenout?

Předání nemovitosti by mělo proběhnout zpravidla do 10 dnů od provedení vkladu do katastru nemovitostí. Zároveň je ovšem dobré mít v kupní smlouvě stanovené, ke kterému dni se bude nemovitost předávat. Stejně tak je vhodné předem definovat, v jakém stavu, s jakým vybavením a příslušenstvím se nemovitost prodává.

Povinnosti prodávajícího

Pokud se domluvíte na vyklizení nemovitosti, prodávající je tak povinen učinit do termínu předání nemovitosti, a to včetně veškerého příslušenství – sklepu, zahrady, garáže či půdy. Domluvili jste se na odkoupení konkrétního nábytku? Zkontrolujte, že se v nemovitosti opravdu nachází.

Předávací protokol

Při převzetí si nemovitost ještě jednou důkladně projděte a do předávacího protokolu uveďte veškeré vady a nedostatky, které společně s prodávajícím objevíte. Rovněž si zkontrolujte, zda spotřebiče, které byly součástí koupě, skutečně fungují. Pokud s něčím nejste spokojeni, zdokumentujte to a sepište. Nezapomeňte si ale vše nechat podepsat od původního majitele. Může se bohužel stát, že odmítne závady napravit a vy to budete muset řešit soudně. Ideální je tak mít všechny podklady předem připravené.

Základní údaje

Při sepisování předávacího protokolu je nutné identifikovat strany, zapsat stavy měřidel, technický stav nemovitosti, příslušenství a vybavení, případně i spotřebičů. Rovněž by v předávacím protokolu měla být specifikována nemovitost, o kterou se jedná. Tento dokument mějte ve dvou vyhotoveních a podepsaný od obou stran. V opačném případě je neplatný.

Co dalšího uvést v předávacím protokolu?

Při přebírání nemovitosti zapište stavy vodoměru, elektroměru a plynoměru. Ode dne převzetí totiž vše již jde na váš účet a nikdo samozřejmě nechce platit za předchozího majitele. Stavy si rovněž nechte podepsat, aby bylo patrné, že s tím obě strany souhlasí. Někdy se stává, že distributoři energií mají špatné údaje, a proto mějte vše přehledně sepsané a podepsané.

Nezbytná dokumentace

Od bývalého majitele si vyžádejte veškeré dokumenty týkající se nemovitosti – projektovou dokumentaci, protokol o technickém stavu nemovitosti, manuály ke spotřebičům a zařízením, revizní zprávy (kotlů či komínů) a další. Pokud jsou spotřebiče novější, tak rovněž jejich záruční listy. Nezapomeňte si převzít veškeré klíče od domovních a vchodových dveří, od sklepa, půdy, garáže a všeho, co k nemovitosti náleží.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací