Cincink poradna

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

22. 08. 2019
Redakce

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Prodej nemovitosti
Jednou z možností, jak s nemovitostí naložit je samozřejmě její prodej. Momentálně jsou ceny bytů velmi vysoko a nemovitostí je na trhu nedostatek. Aktuálně tak prodáte svou nemovitost výhodněji, než před pár lety. Prodej nemovitosti může být rychlý. Stejně tak se ale může táhnout dlouhé měsíce. Rozhoduje o tom řada faktorů. V rámci kalkulace výhodnosti pamatujte na to, že pokud nemovitost prodáte sami, můžete odvádět pouze daň z příjmů fyzických osob. Jestliže jste prodej nemovitosti svěřili realitní kanceláři, od kupní ceny se odečte ještě dohodnutá provize.
_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­_____________________ Nastavení nabídkové ceny
Jak si vaše nemovitost stojí a kolik byste za ni mohli orientačně dostat, jednoduše zjistíte z cenových map. Cenu si dále rovněž můžete odvodit na základě inzerce obdobných nemovitostí, nebo si nechte spočítat odhad ceny nemovitosti. Cena bytu by měla být nastavena tak, aby se vám přibližně do 14 dnů ozval první zájemce. Pokud se tak nestane, nabídka neodpovídá poptávce a cena je pravděpodobně moc vysoká.

Pronájem nemovitosti
Přemýšlíte, že byt pronajmete? Nejprve si dobře spočítejte náklady spojené s běžným provozem nemovitosti a výměnou nájemníků. Než byt pronajmete, budete podobně jako u prodeje muset komunikovat s potencionálními zájemci, jezdit na prohlídky nemovitosti a věnovat tomu nějaký čas. V lepším případě seženete dlouhodobé nájemce, kteří si byt pronajmou alespoň na rok nebo i delší dobu. V horším případě se vám budou nájemníci v bytě střídat. Je pak možné, že vydělané peníze často nepokryjí časovou náročnost neustálého hledání vhodných nájemníků a měsíce, kdy je nemovitost prázdná. Dobře propočítejte, zda starost o nájemníky nesvěříte realitní kanceláři. Odpadne vám řada starostí, ale z každého nového nájemníka budete hradit provizi.
_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­______________________
Nevýhody pronájmu
S pronájmem bytu jsou rovněž spojené i další skutečnosti, které je někdy nutné řešit. Ne všichni nájemníci se v bytě chovají jako by byl jejich, a proto se mohou objevit určité škody, nadměrný nepořádek či nedoplatky na energiích. To vše se dá ale poměrně dobře podchytit ve smlouvě, na základě které je případně sjednána náprava v podobě peněz. Do smlouvy nezapomeňte zahrnout i vratnou kauci ve výši alespoň dvou nájmů. Ta slouží k úhradě nedoplatků na energiích, či na opravu zničených věcí, které byly součástí nájmu.
_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­_____________________
Výhody pronájmu
Pokud se vám ale podaří sehnat spolehlivé nájemce, může vám vydělat pěkné peníze. Navíc máte nemovitost stále k dispozici a v případě potřeby ji můžete prodat, nebo ji můžete využít jako zástavu při čerpání hypotečního úvěru.

Airbnb
Třetí možností jsou takzvané krátkodobé pronájmy neboli Airbnb. Jde o krátkodobé pronájmy postele, pokoje či celého bytu nebo domu. Tato varianta vám může vydělat velmi slušné peníze. Záleží však na tom, jakou nemovitost máte k dispozici. U Airbnb hraje ale zásadní roli zpravidla daná lokalita, dopravní spojení a občanská vybavenost. Přestože jsou v centru Prahy nebo Brna ceny vysoké, nemovitosti jsou většinou neustále obsazené. Mohou za to davy turistů, kteří raději využijí pohodlí bytu před hotelem.
_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­_____________________
Co je u Airbnb důležité?
V případě pronájmu přes Airbnb myslete na to, že prodává i vzhled a vybavení. Proto je dobré mít nemovitost hezky zařízenou a především čistou. Důležitým detailem je mít správně vyplněný profil na Airbnb a hezké fotky interiéru i exteriéru.
_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­_____________________
Výhody a nevýhody Airbnb
Varianta Airbnb se vám může vyplatit, počítejte ale s většími náklady na úklid, opravy a s větší organizační náročností. Budete muset komunikovat s nájemci, předávat jim poměrně často nemovitost, zabývat se úklidem a případně shánět další nájemce. S trochou nadsázky je to práce na plný úvazek. Proto si dobře spočítejte, co od toho čekáte a zda se vám to skutečně vyplatí než běžný pronájem. Někdy je lepší pronajmout nemovitost za nižší cenu, zato dlouhodobě. Obecně se dá říct, že se pronájem nemovitosti vyplatí, pokud ročně utržíte výnos vyšší než 5 % z tržní ceny nemovitosti.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, my z Cincinku vám nabízíme řadu služeb, které vám celý proces usnadní.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Argumenty, které vám pomohou prodat i bez slevy

Chystáte se na prodej nemovitosti? Víte, na co se připravit a jak bude celý proces probíhat? Každý, kdo prodává nemovitost, chce prodat za co nejvyšší cenu a zároveň co nejrychleji. Je ovšem dost možné, že to s kupujícími nebude tak jednoduché. Je totiž velmi pravděpodobné, že kupující bude chtít vyjednávat. Připravte si proto souhrn argumentů, proč trváte na ceně, jakou jste nabídli.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací