Zpět
Cincink poradna

Jak ověřit zájemce o koupi nemovitosti?

22. 08. 2019
Redakce

Během prodeje nemovitosti vás pravděpodobně čeká řada náročnějších situací a úskalí. Zatímco na některé se nepřipravíte, jiným se můžete předem vyhnout. Patříte-li mezi šťastlivce, kteří našli ideálního kupujícího, gratulujeme! Dokud ale nejsou vaše peníze v úschově, udělejte ještě jeden krok

Ozval se vám zájemce, že by rád vaši nemovitost koupil? Zájem ještě ovšem neznačí skutečnost, že má potenciální kupec i dostatečné finance. Proto už při první prohlídce od zájemců zjišťujte, jak plánují nemovitost zaplatit, zda již ví, v jaké výši jim banka poskytne hypoteční úvěr, nebo zda hodlají nemovitost hradit z vlastních zdrojů. Často se bohužel stává, že kupující ani netuší, zda dosáhnou na nějaký úvěr. Vy tak můžete zbytečně ztrácet čas.

Registr dlužníků
Pro urychlení procesu prodeje nemovitosti si můžete kupujícího ověřit sami. Prvním krokem je zjistit, zda nemá dluhy, či dokonce exekuce. To vše se dá velmi snadno zjistit z registru dlužníků. Od kupujícího si rovněž můžete vyžádat potvrzení o bezdlužnosti. Zastupuje vás realitní kancelář? Požádejte je o prověření kupujícího.

Hypoteční úvěr zájemce
Jistě víte, že banky poskytují hypotéky podle odhadní ceny nemovitosti, ne podle skutečné kupní ceny. Odhadní cena přitom bývá většinou nižší, což může znamenat pro kupujícího problém, pokud nemá dostatečné vlastní zdroje. Pokud banka kupujícímu peníze poskytne, provedla důkladně již jeho ověření sama. Pokud si však nejste jeho tvrzením jisti, požádejte kupujícího o nahlédnutí do úvěrové smlouvy, abyste měli i vy jistotu, že vše je tak, jak tvrdí.

Převod peněz přes úschovu
Pokud má kupující peníze k dispozici na svém účtu, je potřeba se domluvit na úschově, kterou vám může poskytnout realitní makléř, advokát, notář nebo banka. Vy ovšem nedostanete peníze na účet dříve, dokud nepodáte vklad na katastru nemovitostí. Abyste tak ale mohli učinit, musíte dostat zprávu, že peníze skutečně dorazily do úschovny. Pokud tam jsou, můžete být klidní a návrh na vklad podat.

My z Cincinku vám nabízíme bankovní úschovu od Komerční banky. Vyjednali jsme pro vás velmi výhodné podmínky.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací