Cincink poradna

7 otázek, které klade každý kupující

22. 08. 2019
Redakce

Plánujete prodej nemovitosti? Víte, na co vše se zájemci ptají? Chce to pečlivou přípravu. Jen tak vás nic nepřekvapí.

prodej nemovitosti
prodej nemovitosti

Jak se připravit na kupující?

Prvním krokem je dobře napsaný inzerát. V inzerátu proto popište veškeré detaily. Ušetříte si tak zbytečné telefonáty či psaní e-mailů s lidmi, kteří mají specifické požadavky. Pokud už vám potenciální zájemce zavolá, znovu mu zopakujte, jakou má nemovitost dispozici, velikost, cenu a upřesněte některé důležité detaily jako přítomnost výtahu, sklepa atd. Eliminujete tak zájemce, kteří například řeší existenci výtahu v domě. Zbytečně byste tak ztratili čas s někým, kdo si takový byt stejně nekoupí. Před prohlídkou bytu si zároveň připravte všechny důležité dokumenty, které by kupující mohl chtít vidět.

Co při prohlídce nemovitosti nedělat?

Nikdy si nestěžujte na to, že prodej už trvá dlouho, nebo že máte nedostatek zájemců. Jsou to vaše slabiny, které by kupující mohl využít při jednání o slevě. Ať už na prodej spěcháte jakkoli, nikdy o tom nemluvte. Při prohlídce nemovitosti neskrývejte vady. Naopak zájemce upozorněte na všechny nedostatky nemovitosti, ušetříte si tak případné pozdější starosti.

Na co se zájemce o nemovitost může zeptat?**

1. Stav nemovitosti

Důležitou a velmi často kladenou otázkou je stav nemovitosti. Předem si tak sepište, kdy a jakou rekonstrukcí nemovitost prošla. V případě bytového domu nezapomeňte na velké opravy a rekonstrukce celého domu. Pečlivý kupující se zeptá na stav rozvodů. Pokud prodáváte rodinným dům, kde topíte kotlem, předložte zájemcům doklad o poslední revizi. Kupující má ze zákona nárok vidět průkaz energetické náročnosti budovy neboli PENB. Jeho zpracování vás vyjde přibližně na dva až čtyři tisíce korun. Pokud jste vlastníkem bytu, měl byste jej mít zdarma k dispozici od společenství vlastníků jednotek SVJ či případně od družstva. V opačném případě jej můžete u bytu nahradit vyúčtováním energií za poslední tři roky.

2. Právní stav

Dalším důležitým aspektem u nemovitosti je, zda na něm nevázne právní zátěž v podobě věcného břemena, předkupního práva, exekuce či zástavního práva. To vše se dá zjistit na webu katastru nemovitostí, kde zájemci ukážete list vlastnictví náležící k dané nemovitosti.

3. Náklady na bydlení

Kupující budou rovněž zajímat náklady spojené s bydlením. Mezi ně patří průměrná výše záloh za energie, vodné, stočné, odpady či fond oprav a měsíční platby do společenství vlastníků. Pokud máte k dispozici vyúčtování, je dobré jej kupujícím předložit. Kromě toho se můžete setkat také s otázkami na kabelovou televizi či internet.

4. Občanská vybavenost a dopravní dostupnost

Kupující obvykle zajímá také dopravní dostupnost a občanská vybavenost. Pokud jste v bytě nežili a okolí neznáte, zjistěte si vše, co se v okolí nachází – od obchodu, škol a dětských hřišť, přes zdravotnická zařízení, až po autobusové zastávky.

5. Důvody prodeje

Šťouravý kupující možná bude chtít znát, proč se stěhujete, nebo co vás vede k prodeji nemovitosti. Je na vás, jak se k tomu postavíte. Vše můžete převést na neutrální rovinu, když zmíníte osobní důvody.

6. Sousedské vztahy

Ne vždy jsou sousedské vztahy ideální, a proto patří i toto téma mezi časté dotazy zájemců o nemovitost. I kdybyste se svými sousedy příliš nevycházeli, dejte stranou emoce a snažte se vše vylíčit nezaujatě.

7. Sleva z kupní ceny

Poslední věcí, která určitě přijde na řadu, je cena nemovitosti. Každý kupující se zeptá, zda je cena konečná, nebo je možná sleva. Pokud při prohlídce kupující najde nějakou vadu nemovitosti, připravte se, že bude mít pro slevu argumenty. Je na vás, zda počkáte na další zájemce, nebo si vše necháte projít hlavou. Pokud pro vás bude nabídnutá cena rozumná, můžete přistoupit na kompromis.

Potřebujete poradit s nabídkovou cenou nebo poradit, jak zatraktivnit inzerát? Nabízíme vám pomocnou ruku. Jsme tu pro vás.

Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací