Cincink poradna

Právní pomoc: Slovník smluvních pojmů

22. 08. 2019
Redakce

Prodáváte nebo kupujete nemovitost? Pokud jste se s protistranou dohodli, přichází řada právních úkonů. Smlouva střídá smlouvu – jak se ale ve všem vyznat? Abychom vám orientaci v nich alespoň trochu ulehčili, připravili jsme pro vás v Cincinku slovník termínů, se kterými se během procesu prodeje nebo koupě nemovitosti s největší pravděpodobností setkáte.

právní servis
právní servis

Rezervační smlouva

Zavolal vám po prohlídce kupující, že jeho zájem trvá a můžete tak podepsat smlouvu? Než se doladí veškeré detaily, je dobré podepsat rezervační smlouvu, dohodu o rezervaci nemovitosti nebo-li dohodu o složení blokovacího depozita. Tato forma ujednání mezi dvěma stranami je jakousi pojistkou pro prodávajícího, že si koupi nemovitosti kupující nerozmyslí. Pro kupujícího je pro změnu jistou zárukou, že prodávající nedá přednost jinému zájemci. Rezervační smlouva musí obsahovat veškeré důležité body – jméno, příjmení a adresu protistran a zároveň popis prodávané nemovitosti. V rezervační smlouvě je zpravidla uvedena i cena za rezervaci neboli rezervační záloha, která je následně odečtena od kupní ceny.

Smlouva o smlouvě budoucí kupní

Rezervační smlouvu často nahrazuje Smlouva o budoucí kupní smlouvě. Ta představuje závazek smluvních stran uzavřít kupní smlouvu do předem dohodnutého termínu. Obecná smlouva o smlouvě budoucí hovoří o ujednané lhůtě jeden rok. Smlouva o budoucí kupní smlouvě nemusí být nutně písemná. Záleží, zda se dohodnete na formě písemné, nebo ústní. V případě prodeje nebo koupě nemovitosti je ovšem vždy lepší písemná podoba. Součástí smlouvy o smlouvě budoucí kupní je i smluvní pokuta pro případ nedodržení stanovených podmínek.

Kupní smlouva

Předmětem kupní smlouvy na nemovitost nebo-li smlouvy o koupi nemovitých věcí je převod vlastnických práv k nemovitosti. Tato smlouva definuje stranu prodávajícího a kupujícího a dále stanovuje předmět smlouvy. Kromě toho v ní musí být zmíněné i podmínky prodeje, a to včetně případných sankcí za nedodržení smlouvy. Dále je zde stanovena kupní cena a jednotlivé termíny – lhůta pro uhrazení kupní ceny a podání vkladu na katastr nemovitostí. Každá smlouva musí samozřejmě obsahovat podpisy protistran, datum a místo podpisu.

Smlouva o úschově

Pokud chcete mít své peníze pod kontrolou, můžete si vybrat ze čtyř typů úschovy peněz – advokátní, notářská, u realitní kanceláře či bankovní. Pokud se rozhodnete pro některou formu úschovy, uzavřete takzvanou smlouvu o úschově. Bankovní úschova řeší problém s načasováním a odstraňuje strach z předání peněz přímo mezi kupujícím a prodávajícím. Kupující složí kupní cenu do úschovy. Prodávající podá vklad na katastr nemovitostí. Jakmile je v listu vlastnictví uveden nový majitel, peníze z úschovy putují k prodávajícímu a kupující je oficiálně novým vlastníkem nemovitosti.

Zprostředkovatelská smlouva

Jestliže jste se rozhodli prodávat nebo hledat nemovitost s pomocí realitní kanceláře, budete uzavírat smlouvu s realitní kanceláří nebo zprostředkova­telskou smlouvu. V ní se definuje role realitní kanceláře jako zprostředkovatele prodeje či koupě, stanovuje se případná provize z prodeje nebo odměna za zprostředkování koupě nemovitosti. Smlouva se zpravidla uzavírá na dobu určitou a jsou v ní stanoveny i podmínky pro případné odstoupení od smlouvy. V případě prodeje nemovitosti s realitní kanceláří obvykle smlouva obsahuje ujednání, kterým souhlasíte se zprostředkováním prodeje dané nemovitosti. Na základě toho musíte realitní kanceláři dodat relevantní dokumentaci, umožnit prohlídky nemovitosti či se dostavit podepsat kupní smlouvu. Pokud jakkoli znemožníte realitní kanceláři prodej nemovitosti, může smlouva obsahovat ujednání o finanční kompenzaci pro realitní kancelář.

Potřebujete se v řešení smluvních otázek opřít o důvěryhodného partnera? My z Cincinku vám nabízíme kompletní právní služby a spolehlivou bankovní úschovu.

Finanční a právní informace
20. 05. 2020
Olga Černá

Hypotéka pro OSVČ? Bez obav!

Také vás pár lidí v okolí straší tím, že jako podnikatel s „normálním“ příjmem na hypotéku nedosáhnete? Že banky nerady půjčují ičařům? A že je vlastně lepší nechat se někde za pár peněz zaměstnat, abyste mohli doložit jistotu příjmu? Rádi vás vyvedeme z omylu a ukážeme, že i drobný živnostník je pro hypoteční banku férový žadatel.

Finanční a právní informace
04. 05. 2020
Redakce

Daň z nabytí nemovitosti: Jak, kdy a kdo ji platí? Nově nikdo.

Kupující budou zbaveni povinnosti platit 4% daň z nabytí. Vládní návrh musí ještě schválit Parlament. Účinnost bude zpětná – bude se týkat lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Pokud daň lidé už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací