Zpět
Cincink poradna

Argumenty, které vám pomohou prodat i bez slevy

22. 08. 2019
Redakce

Chystáte se na prodej nemovitosti? Víte, na co se připravit a jak bude celý proces probíhat? Každý, kdo prodává nemovitost, chce prodat za co nejvyšší cenu a zároveň co nejrychleji. Je ovšem dost možné, že to s kupujícími nebude tak jednoduché. Je totiž velmi pravděpodobné, že kupující bude chtít vyjednávat. Připravte si proto souhrn argumentů, proč trváte na ceně, jakou jste nabídli.

Než začnete prodávat
Prvním krokem je zjistit, jaká je reálná cena vaší nemovitosti. Buď to můžete nechat na profesionálech, kteří vám odhadnou cenu nemovitosti, nebo se podívejte do cenové mapy nemovitostí. Získat lepší představu o ceně nemovitosti vám pomohou i inzeráty s obdobnými nemovitosti, jako je ta vaše. Poptávka v současné době převyšuje nabídku, a tak vám hraje do karet i ideální doba na prodej. Máte tak již jednu výhodu nad kupujícím.

Na prodej nespěchejte
V horší situaci je vždy ten, kdo na prodej či koupi spěchá. Pokud nutně potřebujete peníze, musíte být zpravidla více ochotni vyjednávat a nabídkovou cenu případně snížit. Jestliže na prodej nespěcháte, vyčkávejte. Můžete se totiž dostat i do situace, kdy nebudete muset nemovitost zlevnit, a možná vám za ni dokonce nadšený kupující i připlatí, aby přeplatil jiného zájemce. Když je nemovitost krásná, zachovalá a ve skvělé lokalitě, není zpravidla o zájemce nouze.

Stav nemovitosti
Zásadním krokem je eliminovat vady a nedostatky, za které by kupující mohl eventuálně požadovat slevu. Pokud je něco rozbité či nefunkční, vyměňte to nebo nechte opravit. Jako ochranu před vadami můžete využít odborníky na technickou inspekci stavu nemovitosti. Byt před prohlídkou vyvětrejte, ukliďte a příjemně upravte. Navodíte tím útulnou atmosféru a pomůžete kupujícímu zamilovat se do vaší nemovitosti. I takové detaily jako čerstvé květiny na stole mohou být plusovými body. S tím vám může pomoci služba home stagingu.

Jak (ne)vyjednávat o ceně?
Diskuzi o ceně se nejspíše nevyhnete. Je tak pouze na vás, zda kupujícího přesvědčíte, že sleva je ve vašem případě nemožná.
_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­___
Dostatek zájemců
Prvním argumentem bývá, že o nemovitost má zájem hned několik vážných zájemců. Říkáte tím, že nemovitost prodáte v podstatě tomu, kdo bude ochotný cenu zaplatit.
_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­___
Investice do nemovitosti
Prošla vaše nemovitost rekonstrukcí nebo většími opravami? Argumentujte investovanými penězi do nemovitosti. Zmiňte, jaké opravy má nemovitost za sebou, co vše je v ní nové a případně kolik peněz vás to stálo.
_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­___
Výhody nemovitosti
Pokud je byt či dům v opravdu dobrém stavu, argumentujte tím, že kupující nebude muset do nemovitosti nějakou dobu nic investovat. Dále nezapomeňte vypíchnout veškeré výhody, které z bydlení v dané nemovitosti i lokalitě vyplývají.
_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­___
Cena je konečná
Posledním argumentem, přes který nejede vlak, je, že za utržené peníze si plánujete koupit jinou nemovitost, a proto s cenou dolů nepůjdete. Projevte jasný postoj, že raději počkáte na nového zájemce.

U argumentů, proč nemovitost nezlevňovat, není improvizace na místě. Vždy se tak na schůzku s potenciálním kupujícím dobře připravte. Otázka týkající se případné slevy může zaznít již na první prohlídce…

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací