Cincink poradna

Co mám všechno zahrnout do úvah, abych zvládl splácení úvěru?

04. 09. 2019
Redakce

Je lepší bydlet v nájmu nebo pořídit vlastní bydlení? Jakým způsobem nové bydlení financovat? Použít vlastní úspory, obrátit se o pomoc na rodinu nebo využít jako zdroj financování úvěr? Rozhodování není jednoduché. Pojďme se společně podívat, co vše je dobré při výběru způsobu financování zvážit.

splátka hypotéky
splátka hypotéky

Hypotéka ano či ne?

Pořídit nemovitost bez úvěru zvládne jen málokdo. Většinu z nás pravděpodobně čeká hypotéka nebo jiný úvěr jako zdroj financování. Rozhodnutí o způsobu financování by tak měl být první krok, protože jsou to právě finanční možnosti, které ovlivňují další výběr. Pokud si chcete pořídit vlastní bydlení, nechte si hned na začátku u banky spočítat, na co dosáhnete. A protože hypotéka ovlivní váš život na dalších 20–30 let, je dobré se nad ní zamýšlet z dlouhodobé perspektivy. V Cincink jsme shrnuli, co je dobré před půjčkou zvážit.

Rozhodli jste se pro vlastní bydlení, nechcete nájem tzv. „házet z okna“ a raději tuto nemalou částku vyměníte za splátku úvěru? Zní to logicky a je to běžná praxe, jen vše pořádně promyslete a vyberte si správnou výši splátek i úvěru.

Budoucí příjmy

Máte dobré zaměstnání a příjem, se kterým jste spokojeni. To je skvělé! I přesto je dobré zvážit, jak vysokou částku hypotéky si můžete dovolit i s ohledem na nějakou kratší krizi, výpadek zaměstnání nebo dlouhodobější ztrátu příjmu. Pravdou ale je, že střecha nad hlavou je základní potřeba a „krize, nekrize“, nájem se platit musí. Dívejte se do budoucnosti pozitivně, ale myslete na rezervu, která vám se splácením i živobytím může v případě nouze pomoci. Doporučuje se ve výši 3–6ti měsíčních příjmů (ano, je to dost a chvilku to trvá). Nad budoucími příjmy se také zamyslete s ohledem na partnera, pokud do hypotéky nejdete sami. Např. partnerka je na mateřské nebo ještě studuje? Pak se dá očekávat, že příjmy z její strany jen porostou. Zkrátka přemýšlejte dlouhodobě. Samozřejmě nikdo nevíme, co přijde, ale na určité modelové situace můžeme být připraveni. Navíc, v opravdu složitých životních momentech, vám banka ráda vyjde vstříc, stačí s ní jen dostatečně komunikovat.

Budoucí náklady

Dnes jste např. mladá rodina s jedním miminkem nebo dokonce mladí lidé, svobodní a bez závazků. Úvahy o podobě budoucí rodiny jsou rozhodně na místě. Je důležité si uvědomit, že výdaje na děti s jejich věkem rozhodně rostou. Co když z toho miminka vyroste velký talent na hokej? Zvolte si výši splátek hypotéky tak, aby vám zbyly prostředky i na koníčky nebo vzdělání vašich potomků, a koneckonců i vaše. Kromě budoucích nákladů na rodinu zvažte i budoucí náklady na pořizovanou nemovitost. Péče o ni může být nákladná a bude asi v průběhu let vyžadovat další investice, např. kolik bude stát za 20 let nová střecha? Přemýšlejte i nad životním standardem, kterého byste rádi dosáhli, a pak si ho samozřejmě také udrželi.

Rodiče, prarodiče a tak

Možná jste na všechno sami, možná počítáte s pomocí svých rodičů nebo dokonce prarodičů. Nezapomínejte na to, že mladší už nebudou, a že jejich příjmy i energie mohou v budoucnu výrazně klesnout. Možná se brzy role otočí a vy budete pomáhat jim. I to je dobré zahrnout do budoucích kalkulací.

Podívejte se na své možnosti realisticky

Právě teď se vám daří, vyděláváte dost a budoucnost vidíte růžově. Bude skvělé, když to tak zůstane. I přes to ale přemýšlejte realisticky s ohledem na vaše potřeby. Opravdu potřebujete dům se 4 ložnicemi a bazénem? Je dobré podívat se na takovou vilu i z hlediska provozních nákladů. Raději ve svých úvahách počítejte s trochu nižším příjmem a těšte se na případný rozdíl.

Nežijeme jen bydlením

Když budete uvažovat o úvěru, myslete i na to, že život není jen o „bydlení“. Budete chtít jet na dovolenou, na lyže do Alp nebo se věnovat svým koníčkům. Při plánování hypotéky nebo úvěru na to nezapomínejte. Žít naplno se dá i s hypotékou, a řekněme si to upřímně, bez odpočinku to prostě nejde. Všechno si můžete dopřát, jen je potřeba nastavit splátky tak, aby vám to umožnily.

Rada profesionála

Co se týká financí, rozhodně doporučujeme radu odborníka. Ať už se obrátíte na svoji banku nebo využijete pomoc našich prověřených specialistů z Komerční banky, celým procesem vás provedou a upozorní vás na všechny důležité body. Poraďte se klidně na více místech, dejte si čas na porovnání nabídek a dobře si promyslete, s kým nakonec podepíšete smlouvu. V Cincink spolupracujeme s Komerční bankou, protože je spolehlivým a zkušeným partnerem s tradicí nejen v oblasti hypoték.

Fixace úrokové sazby

V době růstu úrokových sazeb můžete zvolit její fixaci na několik let. Zvolené období fixace má vliv na výši úrokové sazby hypotéky a tedy i na výši případné splátky úvěru. Po uplynutí tzv. fixu (záleží na době domluvené s bankou) můžete svůj úvěr „upravit“ nebo refinancovat u jiné banky. Navíc si vyzkoušíte, jak vám splátky sedí.

Přizpůsobte výši splátek svému životnímu stylu

Když vše zjednodušeně shrneme – není se čeho bát, s výdaji za bydlení musí počítat každý z nás (ať už jde o nájem nebo bydlení ve vlastním). Hypotéka má tu výhodu, že si výši splátek můžete přizpůsobit podle aktuální situace. S bankou se dá domluvit a v průběhu splácení i podmínky upravit. Zkrátka jen zvažte, zda se k vám lépe hodí kratší doba splácení, ovšem intenzivní splátky, nebo naopak rozložíte závazek na delší dobu s nižšími platbami, které vás nebudou moc zatěžovat. Je to jen na vás a vaší komunikaci s bankou.

S hypotékou nebo bez? Zvažte:

1. kolik si mohu dovolit splácet z DLOUHODOBÉHO hlediska,
2. jaké mne v budoucnu čekají náklady,
3. jaké v budoucnu očekávám příjmy,
4. kde je hranice splátek, která už pro mne není komfortní,
5. co všechno chci sobě a své rodině v budoucnu dopřát
6. jaké budou budoucí náklady na samotnou nemovitost,
7. poraďte se s odborníkem, přizpůsobte si splátky
8. ještě jednou se poraďte s odborníkem.

V Cincink věříme hypotečním poradcům Komerční banky a vyjednali jsme pro vás výhodnější podmínky. Neváhejte se na nás obrátit.

Finanční a právní informace
20. 05. 2020
Olga Černá

Hypotéka pro OSVČ? Bez obav!

Také vás pár lidí v okolí straší tím, že jako podnikatel s „normálním“ příjmem na hypotéku nedosáhnete? Že banky nerady půjčují ičařům? A že je vlastně lepší nechat se někde za pár peněz zaměstnat, abyste mohli doložit jistotu příjmu? Rádi vás vyvedeme z omylu a ukážeme, že i drobný živnostník je pro hypoteční banku férový žadatel.

Finanční a právní informace
04. 05. 2020
Redakce

Daň z nabytí nemovitosti: Jak, kdy a kdo ji platí? Nově nikdo.

Kupující budou zbaveni povinnosti platit 4% daň z nabytí. Vládní návrh musí ještě schválit Parlament. Účinnost bude zpětná – bude se týkat lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Pokud daň lidé už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací