Cincink poradna

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

04. 09. 2019
Redakce

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

spolehlivá RK
spolehlivá RK

S realitkou? Bez realitky?

Z pohledu kupujícího může být účast realitní kanceláře nebo makléře i neplánovaná. Často se stane, že jste původně plánovali celý nákup realizovat sami, ale vámi vybraná nemovitost je v péči realitní kanceláře, a tak jejích služeb budete muset v případě zájmu využít. Nebo jste naopak časově velmi zaneprázdněni a v průběhu hledání nového domova zjistíte, že nemůžete absolvovat bezpočet prohlídek. Pak se služby profesionála, který vás zastoupí a obstará mnoho formalit, rozhodně hodí. V Cincinku jsme pro vás připravili malý přehled pro a proti. Koupě domu nebo bytu se určitě dá zvládnout i bez realitky. Spolupráci s profesionály se nakonec asi nevyhnete (finance, smlouvy atd.), ale pokud se na to necítíte, můžete rovnou sáhnout po službách realitního agenta, který vše zařídí za vás. V Cincinku vám rádi pomůžeme při obou variantách prodeje nebo koupě nemovitosti.

Financování vyřešte nejdříve

Zdroj financování nové nemovitosti je nutné vyřešit co nejdříve. Pokud prodáváte, abyste koupili, nebo máte naspořeno, tak možná finančního poradce nepotřebujete. Pokud ale budete potřebovat řešit financování hypotečním úvěrem, obraťte se na nás v Cincink. Sjednáme vám schůzku a zajistíme výhodnější sazbu u Komerčky. Hypoteční specialista se o vás plně postará. V případě, že jste se svěřili do péče realitní kanceláře, požádejte ji o pomoc s financováním. Specialisté vám vždy se vším poradí a ušetří váš čas.

Jak na hledání

Hledání toho pravého bydlení se může protáhnout. Proto určitě počítejte s tím, že pokud se do výběru pustíte sami, budete investovat svůj čas. Pokud jste na to připraveni, hurá do toho. Pravděpodobně vás čeká několik prohlídek, tak nezoufejte, pokud hned první byt nebo dům nebude podle vašich představ. Pravidelně prohlížejte inzeráty, něco nového a zajímavého se objevuje každý den a opravdu dobré nabídky se moc dlouho neohřejí. My vám nabízíme hlídací kočku, která vás díky nastaveným parametrům, informuje o každé nové nabídce včas. A v okamžiku, kdy vás něco vážně zaujme, neváhejte poprosit o konzultaci odborníka. Není nad zkušené oko stavaře nebo statika, kteří dokážou odhalit i pro vás neviditelné vady. Tahle investice se vám určitě vyplatí.

Pokud využijete služby realitní kanceláře, hledání napříč všemi realitními servery zvládne za vás a první prohlídky absolvuje též bez vaší účasti. Dobré je, že mají některé nabídky hned z první ruky a mohou vás kontaktovat ještě před vyvěšením inzerátu. Využijete-li služeb makléřů uspoříte dost svého času.

Až dojde na smlouvu

Máte předschválenou hypotéku, máte vybráno a víte, co vás mohou stát opravy? Pak už jen ohlídat smlouvy. Vzory smluv najdete na internetu, které můžete doplnit o své požadavky, ale přes to doporučujeme konzultaci s právníkem, ideálně sepíše smlouvy podle nejnovějších zákonů a vám na míru. Bude to sice něco stát, ale vyhnete se řadě možných komplikací v budoucnu. My v Cincink vám nabízíme právní služby, za kterými stojí náročný výběr advokátů s dlouholetými zkušenostmi.

Na co se zaměřit při výběru RK

Jako u všech služeb, i při výběru realitního agenta se jako první krok nabízí doporučení přátel, rodiny, známých, zkrátka kohokoliv, komu důvěřujete. Dobrá zkušenost klientů je lepší než 100 inzerátů. S výběrem vám případně rádi pomůžeme i my v Cincink. I přes osobní doporučení si určitě zkontrolujte pověst kanceláře, ověřte, zda má všechna potřebná povolení k vykonávání činnosti, jaké mají reference, jak dlouho působí na trhu a nepodceňujte ani to, jak na vás působí a jak se v kanceláři cítíte.

Výše provize

Kdo by nechtěl pořídit novou nemovitost téměř bez starostí? Ovšem je třeba počítat s tím, že zadarmo to nebude. Pokud se k realitní kanceláři dostanete v rámci zájmu o jimi inzerovanou nemovitost, dá se očekávat, že provizi vybírá od prodávajícího. Někdy ale realitní kancelář vyžaduje provizi od obou stran, proto si to nezapomeňte ověřit. Pokud jste klientem realitky přímo vy, požádáte ji o spolupráci při hledání a následné koupi, jistě vás to bude něco stát. Výše provize je různá a obvykle závisí na ceně pořizované nemovitosti. Nejdůležitější tedy je, domluvit si předem kolik, kdo a za co budete platit. Aby vás pak nepřekvapily nepříjemné vícenáklady. Věnovat pozornost byste měli i podmínkám rezervace nemovitosti. Pravděpodobně při ní budete požádáni o zálohu. Určitě si ověřte, co se s ní bude dít dál. A to jak v případě odstoupení z vaší strany (může být i nevratná), tak i v případě realizace koupě (může být považována za odměnu realitní kanceláři, nikoliv za součást celkové ceny).

Dohoda s realitkou

Když se rozhodnete pro služby realitní kanceláře, podepište s nimi smlouvu, ve které jasně sepíšete, co od kanceláře očekáváte, v jakém termínu a za jakou odměnu. Pokud pak nebudete s přístupem nebo rychlostí spokojeni, můžete od smlouvy odstoupit.

Shrnutí. S realitkou nebo bez? Nezapomeňte na:

1. kolik času a energie chci do koupě investovat,
2. má mi kdo poradit nebo potřebuji profíky,
3. kolik mne to bude stát,
4. co všechno za mne realitka zajistí,
5. jakou má kancelář pověst, co od ní očekávám,
6. pozor na exkluzivitu.

Na závěr?

V konečném zúčtování určitě vyjde samostatné snažení s pomocí jednotlivých odborníků levněji než úhrada provize realitce. Ale vyžaduje to dost vaše času a pozornosti, kterou můžete, ale nemusíte mít.

Nechcete řešit obchod s nemovitostí sám, protože nemáte čas nebo se bojíte, že na něco důležitého zapomenete? Nevadí, na trhu je spousta realitních profesionálů, na které se lze obrátit. My v Cincinku vám s výběrem realitního makléře rádi pomůžeme.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

7 otázek, které klade každý kupující

Plánujete prodej nemovitosti? Víte, na co vše se zájemci ptají? Chce to pečlivou přípravu. Jen tak vás nic nepřekvapí.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací