Cincink poradna

Prodávající přicházejí o peníze. Opravdu chcete prodělat i vy?

02. 03. 2020
Jan Drozdek
3 min čtení

Dlouhodobé průzkumy potvrzují, že nastavení nabídkové ceny nemovitosti je klíčem k rychlému a bezproblémovému prodeji. Staré české přísloví praví, že „čas jsou peníze“, podívejme se tedy na to, jak prodej zrychlit a vydělat na něm maximum.

Při prodeji nemovitosti nepodléhejte emocím. I když prodáváte dům, byt nebo chatu, ke kterým máte citový vztah, chce to chladnou hlavu a pragmatické přemýšlení. Pečlivě zvažte, za kolik budete svou nemovitost nabízet. Bez ceny není nabídka, bez nabídky nepřijde poptávka, bez poptávky neprodáte. Důležitý je také čas. Nikdo nechce prodávat rok nebo déle, již po šesti měsících se z prodeje stává noční můra. Peníze navíc v čase ztrácejí hodnotu. Počítáte s nimi v určité situaci, potřebujete je na něco konkrétního, za třičtvrtě roku už vám nebudou tak platné, jako příští měsíc.

Jak cenu stanovit?

Můžete si nechat zpracovat tzv. velký odhad ceny nemovitosti. Jeho realizace však trvá týdny a stojí tisíce. Kupující bude pro banku potřebovat odhad zpracovaný odhadcem banky, váš odhad tedy stejně nepoužije. Pokud potřebujete “jen“ stanovit prodejní cenu, je velký odhad zbytečnou investicí. Řešením je odhad tržní ceny nemovitosti, zpracovaný na základě dat z Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK).

Co je odhad tržní ceny nemovitosti?

Odhad tržní ceny nemovitosti vychází ze skutečných prodejních cen (nikoli cen inzerovaných), za které byly prodány srovnatelné nemovitosti v okolí té vaší. Zdrojem dat je Český úřad zeměměřičský a katastrální. Zpracování dat provádějí realitní odborníci na danou lokalitu.

Proč právě odhad tržní ceny nemovitosti? V čem vám pomůže?

Budete mít k dispozici nejen vodítko pro určení nabídkové ceny, ale také relevantní podklad pro jednání s kupujícím nebo realitní kanceláří. Není nutné, abyste svou nemovitost nabízeli za cenu doporučenou tržním odhadem. Cílem je, abyste byli v reálném obraze. Může se stát, že kupující přijde právě s takovým odhadem a bude na jeho základě chtít vyjednávat. Nebudete zaskočeni, budete mít připraveny všechny potřebné argumenty.

Proč je lepší placený odhad než odhad zdarma?

Setkáte-li se s nabídkou bezplatného odhadu tržní ceny nemovitosti, bude jej pravděpodobně zpracovávat automat bez lidského zásahu. Doporučená nabídková cena se od skutečnosti může lišit o statisíce, v drahých lokalitách může rozdíl přesáhnout milion korun.
Odhady placené zaručují, že se datům, získaným z ČÚZK bude věnovat odborník na danou lokalitu. Ten vstupní data posoudí, srovná je s údaji a stavem vaši nemovitosti (pravděpodobně vám bude telefonovat, chtít fotky vaší nemovitosti apod.), vše pečlivě vyhodnotí a až poté stanoví návrh doporučené tržní ceny.

Kolik tržní odhad stojí? Vyplatí se do něj investovat?

Na Cincink.cz nyní probíhá limitovaná akce, v průběhu které pořídí odhad tržní ceny nemovitosti prvních 100 klientů jen za 100 Kč (vč. DPH). Částka v řádu stokorun je v procesu prodeje nemovitosti zanedbatelná. Přesto i za takto nízkou cenu pořídíte hodnotný podklad pro své další rozhodování. Pamatujte, že odhady tržních cen nemovitostí si stále častěji nechávají zpracovat také kupující, realitní kanceláře nebo investoři.

Nabízejte svou nemovitosti od začátku za správnou cenu, nenechte se zaskočit kupujícími, buďte připraveni na vyjednávání. Objednejte si odhad tržní ceny nemovitosti ještě dnes, zrychlete prodej své nemovitosti a vydělejte maximum. Stačí jeden klik!

Články
19. 05. 2020
Kateřina Stehlíková

Praktický souhrn aktuálních legislativních změn u nemovitostí

Ve smršti legislativních změn, které reagují na koronavirou pandemii, není snadné se zorientovat. S pomocí odborníků z realitní platformy Cincink Komerční banky jsme pro vás shrnuli změny týkající se bydlení, tedy koupě a prodeje nemovitostí, pronájmů a hypoték.

Články
18. 05. 2020
Pavla Pavelková

Pár tipů k pořízení rekreační nemovitosti

Stále více z nás uvažuje o útočišti mimo město, blíže přírodě, na venkově. Nevzdat se výhod městského života, ale mít kam utéct. Také v Cincink pozorujeme zvýšený zájem o rekreační objekty, který navazuje na rostoucí trend zájmu posledních let.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací