Zpět
Cincink poradna

Daň z nabytí nemovitosti: Jak, kdy a kdo ji platí?

27. 06. 2019
Redakce

Kupujete nemovitost a ztrácíte se v tom, zda máte platit daně? Víte, kdo je povinen uhradit daň z nabytí nemovitých věcí, dříve známou jako daň z převodu nemovitosti? Daňová problematika prochází neustále změnami. Proto jsme pro vás v Cincinku shrnuli základní fakta o daních souvisejících s koupí nemovitostí.

Kdo platí daň z nabytí nemovitosti?
Při koupi nemovitosti nezapomeňte připočítat i na daň z nabytí nemovitosti. V některých případech může být její výše zásahem do rozpočtu. Od roku 2016 ji totiž hradí pouze kupující. Výjimkou jsou pouze ti vlastníci nemovitostí, kteří nemovitost získali na základě daru či dědictví. Další skupinu, která je ušetřena dani z nabytí nemovitosti, představují budoucí majitelé novostaveb. Musí se však jednat pouze o první úplatné nabytí, a to do pěti let ode dne dokončení nebo započetí užívání nemovitosti.

Jaké podklady potřebujete?
Mysleli jste si, že vám bude stačit kupní smlouva? Omyl! Připravte si dokument potvrzující nabytí vlastnického práva, vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí a ve výjimečných případech i znalecký posudek. Ten ale zpravidla není potřeba, neboť finanční úřad porovnává kupní cenu podle cenových map. Pokud by vám tento postup nevyhovoval, můžete kupní cenu srovnat s cenou na základě znaleckého posudku. Pamatujte ale, že se porovnává kupní cena se 75% ceny zjištěné znaleckým posudkem.

Jak uhradit daň z nemovitosti?
Zajímá vás, kolik odvedete finančnímu úřadu? Daň z nabytí nemovitosti představuje 4% z kupní ceny nemovitosti. To znamená, že za každý jeden milion kupní ceny bude třeba státu zaplatit také 40 tisíc korun na dani. Daňové přiznání je navíc nutné odevzdat nejpozději do konce 3. kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém došlo k zápisu vlastnického práva na katastrálním úřadě. Nezapomeňte, že daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti odevzdáváte vždy na finanční úřad, pod který spadá nemovitost. Máte elektronický podpis či datovou schránku? Podejte daňové přiznání elektronicky a ušetřete si cestu na finanční úřad.

Nevíte si rady, jak zpracovat daňové přiznání? My v Cincinku vám rádi doporučíme daňového poradce, který se postará, aby odevzdání formuláře i platba daně proběhly včas a bez problémů. Proč se vyplatí využít naší službu daňový poradce:

  • Až v 95 % případů se daňovému poradci podaří vyjednat výjimku pro doložení znaleckého posudku. A vám tak ušetří nemalé výdaje navíc. V opačné situaci vám doporučíme – některého z našich prověřených znalců, který posudek zpracuje.
  • Daňový poradce ohlídá správnost dokumentů, připraví kompletní daňové přiznání, a to včetně detailních instrukcí k jeho podání i platebních údajů k úhradě daně.
  • Vyhnete se nedodržení termínů a případným sankcím.
  • Pokud finanční úřad zpětně identifikuje jakoukoli nesrovnalost v daňovém přiznání, daňový poradce zajistí jeho opravu.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací