Cincink poradna

Daň z nabytí nemovitosti: Jak, kdy a kdo ji platí? Nově nikdo.

04. 05. 2020
Redakce
1 min čtení

Kupující budou zbaveni povinnosti platit 4% daň z nabytí. Vládní návrh musí ještě schválit Parlament. Účinnost bude zpětná – bude se týkat lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Pokud daň lidé už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Po zrušení daně z nabytí nemovitosti se volalo dlouho. Místo toho se tato daň ale jen proměňovala, procentem i plátcem. Nejdřív tuto daň platil prodávající, poté se povinnost přenesla na kupujícího, kterému prodražila nákup nemovitosti o další procenta (4 % z kupní ceny).

Úlevy pro platbu daně z nabytí byly pro případy nákupy nemovitosti

  • u novostavby do 5 let od ukončení,
  • u prvního úplatného nabytí bytu nebo rodinného domu,
  • při převodu z družstevního vlastnictví
  • a při neúplatném převodu (dědictví, darování).

Jaký bude dopad zrušení daně z nabytí nemovitosti?

Návrh ministerstva financí na zrušení této daně byl schválen. Jako reakci na stagnující český trh v důsledku koronavirové krize a jako protiopatření. Slibuje si od toho stimulaci upadajícího trhu s nemovitostmi a zlepšení přístupu pro nakupující, kteří nebudou muset sáhnout do své kapsy pro další 4 % při nákupu nové nemovitosti. Vládní návrh musí ještě schválit Parlament.

Vzhledem k tomu, že opoziční pravicové strany usilují o zrušení této daně už dlouho, dá se předpokládat, že takový návrh by Parlamentem prošel nejspíše bez problémů. V závislosti na tom, v jakém daňovém balíčku bude tato změna představena.

V souvislosti se změnou daně se diskutovalo i zrušení daňových odpočtů úroků z hypoték a z úvěrů na bydlení. Tato změna by měla platit pro úvěry sjednané od 1.1.2022. A bohužel tak sníží výhodnost daňové reformy pro klienty, kteří financují nemovitost úvěrem a ne z vlastních zdrojů.

Finanční a právní informace
20. 05. 2020
Olga Černá

Hypotéka pro OSVČ? Bez obav!

Také vás pár lidí v okolí straší tím, že jako podnikatel s „normálním“ příjmem na hypotéku nedosáhnete? Že banky nerady půjčují ičařům? A že je vlastně lepší nechat se někde za pár peněz zaměstnat, abyste mohli doložit jistotu příjmu? Rádi vás vyvedeme z omylu a ukážeme, že i drobný živnostník je pro hypoteční banku férový žadatel.

Finanční a právní informace
17. 04. 2020
Pavla Pavelková

Máte obavu koupit nemovitost zatíženou hypotékou? Není důvod!

Konečně jste našli nemovitost, která podle inzerátu vypadá lákavě, těšíte se na prohlídku a pak Vás zaskočí, že na nemovitosti vázne hypotéka. Pojďme se společně podívat na to, proč není důvod “bát” se nemovitostí s hypotékou a jak taková koupě může probíhat.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací