Cincink poradna

Aby vás hypotéka nepřekvapila - v hlavní roli “nemovitost"

16. 03. 2020
Pavla Pavelková
4 min čtení

V minulém článku jsme se zaměřili na to, proč je dobré zajímat se o hypotéku co nejdříve, už při první myšlence na pořízení nemovitosti. Ať už si jen prohlížíte nabídky nemovitostí a brouzdáte ze zvědavosti po realitních portálech nebo přemýšlíte o novém lepším bydlení, chatě či chalupě na venkově nebo koupi bytu jako investici. Přinášíme praktické tipy, na co se zaměřit u hypoték na straně nemovitosti.

LTV – poměr výše úvěru k pořizovací ceně nemovitosti
Podle legislativy platné od 1. dubna 2020 musí mít žadatel o hypoteční úvěr vlastní zdroje alespoň ve výši 10 % z pořizovací ceny nemovitosti k dispozici (označuje se jako 90% LTV). A opravdu musí jít o prostředky vlastní. Jak tuto skutečnost banky prověřují se liší, některým stačí jen čestné prohlášení, jiné chtějí prokázat původ prostředků. Vlastní prostředky nelze nahradit jinou půjčkou. Na to si dávejte pozor. Rozdílně přistupují banky k použití prostředků z úvěru ze stavebního spoření. Pokud si půjčíte “soukromě” v rámci rodiny, pak takovou půjčku banky nemohou nikde “dopátrat”.

Nemovitost
Zajímavý je pohled na hodnotu nemovitosti, která má být z hypotečního úvěru pořízena a sloužit jako zástava. Ptejte se banky na to, jaký odhad tržní ceny akceptuje pro účely hypotéky. Některé banky spolupracují s vybranými odhadci, obdržíte jejich seznam a sami si vyberete. Některé banky mají interní bankovní odhadce. Jsou i banky, které pro vybrané nemovitosti nabízí zjednodušený odhad, který je rychlejší a výrazně levnější. Pozor na to, že odhad nemusí odpovídat kupní ceně a často banka hodnotu pořizované nemovitosti v rámci posouzení hypotéky sníží.

Pak může přijít vhod, že do zástavy nemusíte dát jen pořizovanou nemovitost, ale i jinou – náhradní. Tento postup lze použít také v případě, že hodnota pořizované nemovitosti neposkytuje dostatečné krytí hypotečního úvěru. Náhradní nebo další nemovitost do zástavy může být řešením i v případě, že pořizovaná nemovitost má “právní závadu” v podobě nedořešeného přístupu k nemovitosti, věcného břemene, jiné zástavy apod. Pokud uvažujete požádat o pomoc se zástavou příbuzné, můžete narazit na obavy a neochotu pomoci vlastní nemovitostí. Ne každý si uvědomí, že může jít jen o pomoc na rok nebo pár let, než se daný problém vyřeší. Může se také stát, že svou nemovitost v průběhu let zhodnotíte. Pokud například chcete splácet hypotéku 30 let a přistavíte garáž, bazén, zvelebíte zahradu, může za několik let její hodnota na poskytnou hypotéku stačit a “jinou” nemovitost pak lze z hypotéky vyvázat. Zároveň totiž postupně splácíte hypoteční úvěr, jehož výše pomalu klesá.

Účel
Při koupi nemovitosti se může hodit, že v rámci hypotečního úvěru některé banky poskytují i neúčelovou část, ale za stejně výhodnou úrokovou sazbu. Zda peníze použijete na vybavení domácnosti, vaše koníčky, nové auto nebo splacení jiných úvěrů už banka zkoumat nebude. I tady je dobré zeptat se banky předem.

Zajímavá může být také možnost zahrnout vedlejší náklady do hypotéky. I tady se najdou banky, které akceptují například část pevného vybavení (vestavěné skříně, kuchyňská linka), služby geodeta nebo projektanta, provize makléři a další.

Lhůty
Známe případy, kdy se hypotéku podařilo vyřídit od podání žádosti až po čerpání doslova do 24 hodin. S tím ale obecně nejde počítat. Hodně záleží na tom, jak rychle doložíte bance všechny podklady. Je dobré seznámit se s nimi co nejdříve, i když nemáte ještě vybránu nemovitost, abyste schvalování úvěru neprodlužovali zbytečným laděním správných dokumentů. V případě koupě tak počítejte s průměrnou lhůtou 7–10 dnů od podání žádosti.


Připomeňme si proč stojí za to nechat si spočítat hypotéku od Komerční banky a seznámit se s jejími podmínkami?
_____________­________________________­________________________­________________________­_______

  • Při posouzení se umí podívat na vaši situaci individuálně a ne podle šablony
  • Akceptace příjmů na dobu určitou a možnost úpravy výdajového paušálu u vybraných oborů podnikatelské činnosti
  • Domy, byty, chaty za stejných úrokových podmínek
  • U hypotéky na pozemek nemusíte nikdy zahájit výstavbu
  • Hypotéka i na zhodnocení pozemku (výstavba inženýrských sítí)
  • U družstevních bytů „předhypotéka“ bez zajištění
  • Garance úrokové sazby 45 dnů
  • Nemusíte dokládat list vlastnictví, snímek z katastrální mapy ani nabývací tituly
  • Ocenění do druhého dne
  • A další… Získejte výhodné podmínky hned teď!
Finanční a právní informace
20. 05. 2020
Olga Černá

Hypotéka pro OSVČ? Bez obav!

Také vás pár lidí v okolí straší tím, že jako podnikatel s „normálním“ příjmem na hypotéku nedosáhnete? Že banky nerady půjčují ičařům? A že je vlastně lepší nechat se někde za pár peněz zaměstnat, abyste mohli doložit jistotu příjmu? Rádi vás vyvedeme z omylu a ukážeme, že i drobný živnostník je pro hypoteční banku férový žadatel.

Finanční a právní informace
04. 05. 2020
Redakce

Daň z nabytí nemovitosti: Jak, kdy a kdo ji platí? Nově nikdo.

Kupující budou zbaveni povinnosti platit 4% daň z nabytí. Vládní návrh musí ještě schválit Parlament. Účinnost bude zpětná – bude se týkat lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Pokud daň lidé už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací