Cincink poradna

Jak krize kolem koronaviru (z)mění realitní svět

17. 03. 2020
Katka Stehlíková
4 min čtení

Přináší koronavirus a karanténa s ním spojená do našich životů jen negativní znaky krize nebo je na druhé straně příležitostí ocenit to podstatné – zdraví, rodinu a bezpečí.

Z pozitivního nadhledu se podívejme, jak si stojí naše společnost vůči situaci a poměrům na realitnímu trhu v Česku. Konkrétně změny v oblastech životního stylu a způsobu řešení bydlení, posun více do online světa a především vnímání etiky a transparentnosti informací.

Koronavirus a roušky v realitách
Koronavirus a roušky v realitách

Změna trendů a životního stylu

Své tvrdě vybojované návyky, zvyky, životní postoje a zkušenosti jsme museli všichni v podstatě ze dne na den přehodnotit.
Za všechny klíčové změny:

  • Vyrábíme a hlavně nosíme roušky. A to je velký posun mimo naši komfortní zónu.
  • Vyrábíme si doma dezinfekční gely (na Moravě nebo Moraváci v Praze využívají zásob slivovice).
  • Děti i dospělí jsou spolu celé dny v intenzivním kontaktu a do 24 hodin se snažíte vměstnat – výuku, práci na homeoffice či hledání nových zdrojů příjmů, osobní rozvoj, cvičení a snahu nezbláznit se.
  • Omezuje se osobní kontakt a o snad o to více jsme na telefonu či sociálních sítích. Na sítě se ve větší míře stěhují i kulturní akce a zážitky.

Paralela v realitách?

V realitách se zaběhlé pořádky měnily a mění velmi pomalu. Nenastala totiž nikdy taková krize, aby donutila prodávající, kupující či realitní zprostředkovatele změnit své chování razantněji. Změny byly drobné a pomalé a často se týkaly růstu nové generace než změny chování té stávající. O jakých zvyklostech a chování mluvím?

  • Pokud jsem kupující v Česku a je převis poptávky nad nabídkou – často nedělám řadu věcí ve svém zájmu. Chci dosáhnout na vytoužený byt za každou cenu. Doslova. Některé věci by ale měly být standardem, i když je hodně zájemců… Např. ověření co a v jakém stavu kupuji a jak jsem na tom se smlouvami. Nenechávejme sebou nikdy manipulovat, i když to vypadá, že taháme za kratší konec.
  • Často nevíme, o jaký servis si ze strany realitního makléře říci – tak mlčíme. A pak si až po celé obchodní transakci stěžujeme. Řešte to rovnou! Přímo s dotyčným makléřem nebo s autoritou, která vám může dát nezávislou pomoc a doporučení.
  • Bydlení pro mileniály a v budoucnu naše děti. „Mileniálové“ často se svým nomádským stylem života a částečně i proto, že na bydlení sami prostě nedosáhli, dávají přednost dlouhodobě pronájmům před koupí. Bude nad vlastnictvím do budoucna převažovat nájem, pronájem či jiné formy jako spolufinancování nemovitosti?

Posouváme se více do online světa

Ať už jsme s karanténou smíření více či méně – náš život a svět se sice zmenšil na fyzický životní prostor, a s velkou pravděpodobností se o to víc rozšířil do online svět.a (Teď prosím nemluvím o teenagerech, kteří jsou stále ve svém online světě – při snídani, obědu i rozloučení na dobrou noc).
Posun do světa on-line neznamená, že přicházíme o lidské interakce, emoce a péči. I realitní expertíza může z velké části fungovat online. Zejména, když si na konkrétní úkoly najmete odborníky – a nemyslím tím pouze realitní makléře, ale i technické inspektory, znalce či fotografy. Předpokladem, aby to fungovalo, je spolupráce s profesionály, nastavení parametrů kvality služby a samozřejmě transparentní hodnocení kvality služeb klienty. Stejně jako je možné sdílet online cvičení jógy, kouzlo houslí v podání Pavla Šporcla v obýváku – obdobně můžeme dnes zpřístupnit přes technologie prohlídky nemovitosti více lidem i v nekonvenční denní hodinu. A do druhého kola už jdou jen vážní zájemci (s rouškou).

Etika a transparentnost v informacích

Poslední téma etiky, podpory i transparentnosti v dnešní společnosti rezonuje snad nejvíce. Ať už fungujete v jakémkoliv odvětví. Věřím na to, že profesi mám dělat tak nejlépe, jak dovedu a vždy bych měl přemýšlet i o tom, jaký dopad má mé rozhodnutí a činy na jiné lidi kolem mně. Co je dnes fakticky důležité – rodina, bezpečí, zdraví a solidárnost vůči celé komunitě. Za těmito hodnotami si v Cincink stojíme, ať už vy bojujete jakoukoliv realitní bitvu – jako kupující, prodávající či profi realitní zprostředkovatel.

Kam dál?

Nesetkávejte se s kupujícími! Nemusíte …

Teď prosím musím končit… hledám online kurz šití na šicím stroji. Pak si nejspíš pořídím v e-shopu šicí stroj a do svého zcela reálného světa zkusím ušít pár roušek pro sebe, rodinu i komunitu v mé blízkosti.

Krásný den a pozitivní mysl všem,

Katka, zakladatelka, autorka nápadu a nyní CEO Cincink

Články
19. 05. 2020
Kateřina Stehlíková

Praktický souhrn aktuálních legislativních změn u nemovitostí

Ve smršti legislativních změn, které reagují na koronavirou pandemii, není snadné se zorientovat. S pomocí odborníků z realitní platformy Cincink Komerční banky jsme pro vás shrnuli změny týkající se bydlení, tedy koupě a prodeje nemovitostí, pronájmů a hypoték.

Články
18. 05. 2020
Pavla Pavelková

Pár tipů k pořízení rekreační nemovitosti

Stále více z nás uvažuje o útočišti mimo město, blíže přírodě, na venkově. Nevzdat se výhod městského života, ale mít kam utéct. Také v Cincink pozorujeme zvýšený zájem o rekreační objekty, který navazuje na rostoucí trend zájmu posledních let.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací