Cincink poradna

Ekonom Dominik Stroukal: Nyní je důležité nezpřetrhat ekonomické vazby

27. 03. 2020
Olga Černá
3 min čtení

Na pomoc ale musí přijít i stát. „Ekonomiku bychom měli co nejvíc zmrazit a po pandemii rozmrazit,” radí Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Ekonomická recese způsobená koronavirovou pandemií padla bez varování doslova na všechny. Na jak dlouhou krizi se máme připravit a podle jakých scénářů můžeme hrát?

Poznámka redakce: Rozhovor vznikl a byl publikován 27. března 2020. Rozhovor nereflektuje aktuální rozhodnutí vlády ČR o podpoře občanů a firem.

Američtí ekonomové vyřkli obavy, že by lidé kvůli pandemii koronaviru mohli přestat být schopní platit nájmy a hypotéky. Tím by se podle nich mohla odstartovat krize silnější než ta v roce 2008. Tu přitom také spustila neschopnost splácet hypotéky. Vidíte podobnou hrozbu nyní i pro nás?
Současná krize je v mnoha ohledech historicky unikátní. Koronavirus udeřil v době, kdy západní ekonomiky včetně té naší začaly zpomalovat a mnozí ekonomové varovali před možnou recesí. Jde tedy o spojení reálné krize způsobené doslova přírodní katastrofou a pravděpodobně také krize standardního střihu, jakou jsme zažili v roce 2008. Jak velká by byla ta standardní recese nevíme, možná by ani nepřišla. Lidé měli práci a příjmy na placení hypoték. Trh s nemovitostmi byl trochu přehřátý, což přiznávala i Česká národní banka, ale nebyl žádný důvod očekávat prudký pokles cen nemovitostí, jak se tomu stalo při poslední krizi.

Mnoha lidem se snížily nebo úplně zmizely příjmy, především OSVČ. Je jasné, že v takový moment nejsou schopní dlouhodobě platit své obchodní závazky nebo soukromé hypotéky. Může to ohrozit i samotné banky? České banky mají obrovské množství přebytečné likvidity. Jen pro představu, bavíme se o více než dvou bilionech korun, to je víc než český státní rozpočet, včetně všech důchodů atp. České banky nemají problém a nebojím se o ně. Navíc i kdyby to nestačilo, Česká národní banka je připravena likviditu bankám okamžitě dodat. Banky to může bolet, ale neohrozí je to.

Máme očekávat, že koronavirus dlouhodobě ekonomiku zpomalí, nebo se po uvolnění karantény opět rychle nakopne?
Recese už není jen hypotéza, ale žijeme v ní. O tom není žádný pochyb, jen se bavíme o tom, jak hluboká a hlavně jak dlouhá bude. Doufáme, že nebude trvat do konce roku, ale patrně se tomu nevyhneme. Je zajímavé, jak se odhady propadu měnily. Začalo se u zpomalení růstu, později se mluvilo o mírném poklesu a nyní se odhadují hluboké propady. Pro českou republiku mezi 10 a 20 %, což by byla jednoznačně nejhorší recese naší historie. Tomu se už nevyhneme. Můžeme ale hodně ovlivnit, jak dlouhá bude a jak bude ekonomika vypadat na jejím konci. V zásadě máme dva scénáře. V tom prvním milion a možná více zaměstnanců skončí na podpoře v nezaměstnanosti, firmy zbankrotují, začnou rozprodávat svůj majetek a po pandemii budeme budovat celá odvětví a řadu firem úplně znovu. V tom druhém se nám podaří překlenout krizi se současnými ekonomickými vazbami. Zaměstnavatelé si zaměstnance nechají a s vlastní pomocí, ale spíše s pomocí státu a bank, špatné období překlenou, což bude také stát ohromně peněz, ale po krizi nebude potřeba tolik věcí budovat znovu.

Jak toto celé ovlivní realitní trh?
Celá situace se každý den mění, tak je těžké konkrétně předvídat. Ale pokud by se nám podařilo nezpřetrhat ekonomické vazby, tak by nemělo být příliš důvodů prodávat nemovitosti, aby bylo na chleba. Čím více vazeb se zpřetrhá, tím větší dopad na realitní trh to bude mít. Nejen na možný pokles cen nemovitostí, ale také na zvýšení nabídky nemovitostí. Nicméně se dá předpokládat, že by v takovou chvíli začala působit tvrdá opatření České národní banky, která si nemůže významně klesající ceny nemovitostí dovolit.

Jak to do budoucna ovlivní postoj bank k žadatelům o hypotéky?
To právě závisí na tom, co udělá Česká národní banka, ale už teď vidíme, že tlačí na levnější úvěry. Musí, protože nové peníze vznikají z ničeho právě skrze úvěry. A centrální banka potřebuje, aby lidé více utráceli a rostly ceny, ostatně to je její zákonná a ústavní povinnost. Takže bude chtít, aby se úvěrů poskytovalo více, tedy aby byly levnější a dostupnější. Stále ale platí, že dostupné nebudou úplně každému.

Přečtěte si také druhý díl rozhovoru s Dominikem Stroukalem, tentokrát na téma „Hypotéky v době koronavirové. Jaké jsou scénáře ekonomické recese?“

Které obory se rychle vrátí do normálu a které to zasáhne dlouhodobě?
Současná krize je výjimečná také tím, že některé profese zasáhla stoprocentně. Ze dne na den přestaly úplně existovat. Zrušil se jakýkoliv turismus a zahraniční to zasáhne ještě na řadu let. Hotely, bary, kluby, turistické atrakce, restaurace a další podniky navázané na turismus šly ze dne na den na nulu. Až se turismus obnoví, bude to dříve ten domácí než zahraniční. Trpět na tom tak bude zejména Praha. Delší zásah lze čekat u věcí, které jsou masové. Když se otevřou kadeřnické salony, lidi to patrně brzy risknou, možná si změří navzájem teplotu. Velké koncerty ale ještě dlouho nebudou. Soukromé vysoké školy, zejména ty se zahraničními studenty; divadla, kina, hospody a letecká přeprava budou zasaženy i dlouho poté, co virus přemůžeme. Jedinou pomocí jsou technologie. Vysoké školy půjdou online, letadla přeskupí místa, kadeřnice budou nosit štíty, v kinech se bude rozprašovat virocudní přípravek s mnohem kratší nutnou expozicí, než jaké dnes známe. Těžko předvídat. Lidé jsou ale neskutečně kreativní a budeme zírat, jak rychle se s tím popereme a co nového vymyslíme.

Na jak dlouhou recesi se tedy máme připravit?
Všechny odhady se až doteď postupně zhoršovaly a prodlužovaly, takže nelze věřit ani těm posledním. Podle nich bychom měli zažít nejhorší propad ekonomické aktivity v naší historii a měl by trvat zhruba půl roku. Na té současné krizi je nejhorší, že je úplně jiná. Že spoustu profesí ze dne na den připravila úplně o všechno. To jsme nikdy nezažili.

Jak odhadujete šance Česka se s touto krizí vypořádat?
Hlavním cílem by teď mělo být přežít v současných ekonomických vazbách, nezpřetrhat je a až pandemie odezní, vrátit se zpět. Jak říkají kolegové z think-tanku IDEA, měli bychom co nejvíc ekonomiku zmrazit a po pandemii rozmrazit. S tím my osobně nedokážeme moc udělat, snad jen tlačit na naše politiky, že lepší je zachovat si místo, než skončit na podpoře, ale to všichni asi víme. Vypořádáme se s tím, to je jasné. Otázka je, za jakou cenu. A jak to tak bývá, jsou horší a méně špatní politici. Smutnou výhodou je, že v tom nejsme sami. Můžeme se učit z chyb jiných zemí.

Vláda aktuálně odstřihla malé podnikatele od možnosti náhrady škod způsobené pandemií. Nabízí bezúročné půjčky, které jsou ale stále jen půjčkami. Není tohle spíš krok k budoucím insolvencím než ke skutečné pomoci?
Naprosto souhlasím. Samozřejmě existují podnikatelé, kterým bezúročná půjčka přijde vhod, ale banky už měly před současnou krizí a stále mají úroky rekordně nízko, takže na straně nabídky úvěrů problém není. Problém je na straně poptávky, tedy podnikatelů, kteří jsou odstřihnuti od svých zákazníků a nemají jak vydělat ani na splátku bezúročné půjčky. Dříve nebo později bude muset přijít záchrana v té původní podobě, tedy odškodnění, i když tomu patrně budeme říkat jinak, například dar vlády. Myslím si, že je to jen věc PR vlády.

Rozhovory
27. 03. 2020
Olga Černá

Hypotéky v době koronavirové. Jaké jsou scénáře ekonomické recese?

S Dominikem Stroukalem, hlavním ekonomem finanční skupiny Roklen, jsme hovořili o aktuální ekonomické situaci. Jaký dopad bude mít pandemie na realitní trh? Můžeme se těšit na pokles cen nemovitostí? Nebo se naopak bát, že plošná neschopnost splácet hypotéky přinese ztrátu bydlení pro tisíce lidí? „Jestli k něčemu stát máme, tak určitě k tomu, aby pomohl koordinovaně řešit situace, jako je ta současná,” říká narovinu.

Rozhovory
07. 08. 2019
Ondřej Šaier, CEO Bytecheck

Klientům Cincinku nyní pomůže s inspekcí nemovitosti Bytecheck

Klienti Cincinku nemohou být v lepších rukou,” říká o portálu Ondřej Šaier, CEO, z Bytecheck – inspekce nemovitostí. Je nám velkou ctí, že se právě Bytecheck stal dalším partnerem Cincinku a naši klienti mohou využívat i jejich kvalitních služeb.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací