Cincink poradna

Prodej nemovitosti s hypotékou? Není důvod k obavám...

17. 04. 2020
Pavla Pavelková
3 min čtení

Mezi lidmi stále panují obavy, že je složité prodat nemovitost, na kterou si vzali hypotéku. V minulém článku jsme se podívali na nemovitosti zatížené hypotékou pohledem kupujících, dnes se na stejnou situaci podíváme více z pohledu prodávajících. Jak může takový prodej nemovitosti s hypotékou probíhat. A že strach není vůbec na místě. Spíš důkladná příprava.


Předčasné splacení hypotéky prodávajícího

Všechny tři možnosti jsme podrobně zmínili v minulém článku. Buď dojde k úhradě hypotéky prodávajícího z vlastních prostředků kupujícího nebo z nové hypotéky kupujícího, a to buď u nové nebo stejné banky. Dnes přidáme dvě praktické rady.

1. Jedno upozornění pro prodávající: U starších hypoték je potřeba si pohlídat sankci za předčasné splacení úvěru mimo fixaci. Připomeňme si, že nová výhodná pravidla o předčasném splacení se vztahují na všechny úvěrové smlouvy uzavřené po 1. 12. 2016. Pokud máte smlouvu podle starých podmínek, výše sankce bude záviset na tom co je ve smlouvě.

2. Ať jste prodávající nebo kupující nezapomínejte na získání souhlasu stávající banky s vymazáním zástavy. Některé ho poskytují zcela automaticky, u některých však můžete narazit na neochotu. Jsou bohužel i banky, které se snaží zkomplikovat refinancování a odchod klienta k jiné bance a odmítají vydat tento souhlas před doplacením jejich hypotéky. To pak komplikuje vyřízení a čerpání případné nové hypotéky kupujícího, protože katastr nezapíše další zástavní právo od nové banky. Kupující ale může v nové bance, která o nového klienta stojí, zkusit požádat o výjimku v podmínkách hypotéky a doložit výmaz zástavy až po vyčerpání úvěru. Obrátit se na zkušeného hypotečního nebo finančního poradce se vyplatí!

Prodávající si svou hypotéku ponechá

Poslední, celkově jednoduchou, možností je ta, že prodávající převede zástavu z prodávané nemovitosti na jinou, např. na vlastní chalupu nebo domek či byt rodičů. Bude dál hypotéku splácet a od kupujícího inkasuje celou částku prostředků odpovídající dohodnuté prodejní ceně. Důvodem mohou být výhodné podmínky a sazba stávající hypotéky a další investiční nebo nákupní záměry prodávajícího, který by pro novou hypotéku tak dobré podmínky aktuálně nezískal… Stačí pouze vyhotovit odhad pro stávající banku na novou nemovitost. Pokud je její hodnota dostatečná, banka jen vyhotoví dodatek smlouvy a na katastru po zapsání zástavního práva na jinou nemovitost se může vymazat zástava z původní nemovitosti. Nemovitost pak nemá žádnou zástavu a lze ji převést na kupujícího jak za hotové peníze, tak i s případnou hypotékou se zástavním právem na katastru nemovitostí.

Prodej nemovitosti s hypotékou vyžaduje pečlivou přípravu a naplánování jednotlivých kroků. Přemýšlejte nejen o jejich načasování a návaznosti, ale především jejich zahrnutí do smluv, jak kupní tak o úschově – pokud nechce riskovat převod prostředků rovnou mezi smluvními stranami. Nikdy se u žádné důležité životní transakce, jakou prodej nebo koupě nemovitosti určitě je, neostýchejte ptát a poradit se zkušenými odborníky. Přípravu smluv vždy svěřte právníkům, na různé šablony není dobré spoléhat, nikdy nezohlední specifika vaší konkrétní situace. Zejména je-li v celém procesu navíc hypotéka. Ať už na straně prodávajícího, kupujícího nebo dokonce na obou stranách.

Jste si jistí prodejní cenou vaší nemovitosti? Využijte náš odhad tržní ceny s expertizou dat z ČUZK. Nyní v akci prvních 100 odhadů za 100 Kč!

Finanční a právní informace
20. 05. 2020
Olga Černá

Hypotéka pro OSVČ? Bez obav!

Také vás pár lidí v okolí straší tím, že jako podnikatel s „normálním“ příjmem na hypotéku nedosáhnete? Že banky nerady půjčují ičařům? A že je vlastně lepší nechat se někde za pár peněz zaměstnat, abyste mohli doložit jistotu příjmu? Rádi vás vyvedeme z omylu a ukážeme, že i drobný živnostník je pro hypoteční banku férový žadatel.

Finanční a právní informace
04. 05. 2020
Redakce

Daň z nabytí nemovitosti: Jak, kdy a kdo ji platí? Nově nikdo.

Kupující budou zbaveni povinnosti platit 4% daň z nabytí. Vládní návrh musí ještě schválit Parlament. Účinnost bude zpětná – bude se týkat lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Pokud daň lidé už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací