Cincink poradna

Koupili jste byt. Jaké formality zbývá dořešit?

27. 06. 2019
Redakce

Gratulujeme k novému bydlení! Než si definitivně vydechnete a začnete si užívat skutečnost, že jste se stali hrdými majiteli nemovitosti, zbývá pár drobností k vyřízení. Koupě bytu je jedna věc, stěhování a změna bydliště s sebou ovšem přináší pár administrativních změn. Máme pro vás ale praktický seznam, se kterým vše zvládnete a na nic nezapomenete.

Změna trvalého bydliště

Jakmile budete konečně přestěhovaní, zajděte na úřad a změňte si adresu trvalého bydliště. Tu snadno provedete na jakémkoliv obecním úřadě či úřadě městské části, pod který spadá adresa nového bydliště. Připravte si poplatek ve výši 50 Kč a vyplňte formulář Přihlašovací lístek k trvalému pobytu. Nelekněte se, pracovník úřadu ustřihne roh vašeho občanského průkazu. Zároveň dostanete potvrzení o změně trvalého pobytu. Důležité ovšem je, abyste změnu bydliště nahlašovali až v momentě, kdy jste zapsaní jako majitelé nemovitosti i na katastru. A v případě pronájmu, kdy máte podepsanou nájemní smlouvu.

Občanský průkaz

Změna trvalého bydliště se samozřejmě musí projevit u občanského průkazu, který se standardně vydává do 30 dnů. Zažádat si o něj můžete na kteréhokoliv obecním úřadu obce, avšak s rozšířenou působností. Pokud jste tedy ohlásili změnu trvalého bydliště na úřadě s rozšířenou působností, přejděte jen k jiné přepážce.

Řidičský průkaz

Patříte mezi řidiče? Další návštěvu směřujte na odbor dopravy a připravte si správní poplatek ve výši 50 Kč. Jestliže se stěhujete v rámci jednoho města, stačí změnu nahlásit. V opačném případě je třeba zažádat o nový řidičský průkaz. Vlastníte auto? Na tomtéž odboru zažádejte i o nový malý technický průkaz. Státní poznávací značka vám však zůstane stejná, tu s sebou nenoste.

Důležité instituce

V neposlední řadě informujte o nové adrese svého zaměstnavatele. Pokud pobíráte důchod, nebo jste osoby výdělečně činné, nezapomeňte ani na instituce jako správa sociálního zabezpečení a finanční úřad. Samozřejmostí je i informování vaší pojišťovny, a to do 30 dní od změny. Měníte kromě bydliště i sídlo firmy? Nezapomeňte, že máte 15 dní, abyste dali na vědomí živnostenskému úřadu. Z dalších institucí bude změna vašeho bydliště zajímat banky, školu, poštu nebo telefonního operátora. O změně trvalé adresy bydliště byste měli informovat též katastrální úřad, protože jste nákup nemovitosti zahájili ještě s původní adresou. Bude pro vás pohodlnější, pokud si aspoň na 3 měsíce necháte od České pošty dosílat veškeré poštovní zásilky na novou adresu.

Další změny

Vlastníte-li další doklady, kde je adresa uvedena, proveďte změnu u všech. Může se jednat o průkaz městské hromadné dopravy, průkazku do knihovny a mnoho dalších. V některých případech naštěstí není třeba měnit doklad, ale stačí tuto změnu pouze nahlásit. O změně bydliště byste měli informovat i vaše lékaře, ke kterým chodíte.

Seznam aneb na co nezapomeňte:

  • změna trvalého bydliště
  • výměna dokladů (občanský průkaz, řidičský průkaz atd.)
  • nahlášení změny adresy u obvodního lékaře a zubaře
  • informování úřadů o změně adresy trvalého bydliště – zdravotní pojišťovna, katastrální úřad
  • jste-li osoba samostatně výdělečně činná, informujte – živnostenský úřad, správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu a finanční úřad
  • jste-li v důchodu nebo pobíráte nějaké sociální dávky, ohlaste změnu na správě sociálního zabezpečení
  • další nahlášení změny adresy u zaměstnavatele, banky, pojišťovny (povinné i havarijní pojištění vozu, pojištění domácnosti, životní pojištění atp.) školy i pošty
Vše o nemovitostech
04. 09. 2019
Redakce

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

Zda využít při prodeji nebo koupi nemovitosti pomoc profesionála, nebo zvládnout celý proces sám, není jednoduché rozhodnout. Každý způsob má svoje pro a proti, úskalí a rizika. Pojďme se na porovnání hlavních výhod a nevýhod společně podívat.

Vše o nemovitostech
22. 08. 2019
Redakce

Prodat, dlouhodobě nebo krátkodobě pronajmout - co je nejvýhodnější?

Vlastníte jednu, nebo dokonce více nemovitostí, které neobýváte? Dnešní doba je ideální k zamyšlení, jak je nejlépe zhodnotit. Máte hned několik možností. Varianta prodeje přitom nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací