Zpět
Cincink poradna

Koupili jste byt. Jaké formality zbývá dořešit?

27. 06. 2019
Redakce

Gratulujeme k novému bydlení! Než si definitivně vydechnete a začnete si užívat skutečnost, že jste se stali hrdými majiteli nemovitosti, zbývá pár drobností k vyřízení. Koupě bytu je jedna věc, stěhování a změna bydliště s sebou ovšem přináší pár administrativních změn. Máme pro vás ale praktický seznam, se kterým vše zvládnete a na nic nezapomenete.

Změna trvalého bydliště
Jakmile budete konečně přestěhovaní, zajděte na úřad a změňte si adresu trvalého bydliště. Tu snadno provedete na jakémkoliv obecním úřadě či úřadě městské části, pod který spadá adresa nového bydliště. Připravte si poplatek ve výši 50 Kč a vyplňte formulář Přihlašovací lístek k trvalému pobytu. Nelekněte se, pracovník úřadu ustřihne roh vašeho občanského průkazu. Zároveň dostanete potvrzení o změně trvalého pobytu. Důležité ovšem je, abyste změnu bydliště nahlašovali až v momentě, kdy jste zapsaní jako majitelé nemovitosti i na katastru. A v případě pronájmu, kdy máte podepsanou nájemní smlouvu.

Občanský průkaz
Změna trvalého bydliště se samozřejmě musí projevit u občanského průkazu, který se standardně vydává do 30 dnů. Zažádat si o něj můžete na kteréhokoliv obecním úřadu obce, avšak s rozšířenou působností. Pokud jste tedy ohlásili změnu trvalého bydliště na úřadě s rozšířenou působností, přejděte jen k jiné přepážce.

Řidičský průkaz
Patříte mezi řidiče? Další návštěvu směřujte na odbor dopravy a připravte si správní poplatek ve výši 50 Kč. Jestliže se stěhujete v rámci jednoho města, stačí změnu nahlásit. V opačném případě je třeba zažádat o nový řidičský průkaz. Vlastníte auto? Na tomtéž odboru zažádejte i o nový malý technický průkaz. Státní poznávací značka vám však zůstane stejná, tu s sebou nenoste.

Důležité instituce
V neposlední řadě informujte o nové adrese svého zaměstnavatele. Pokud pobíráte důchod, nebo jste osoby výdělečně činné, nezapomeňte ani na instituce jako správa sociálního zabezpečení a finanční úřad. Samozřejmostí je i informování vaší pojišťovny, a to do 30 dní od změny. Měníte kromě bydliště i sídlo firmy? Nezapomeňte, že máte 15 dní, abyste dali na vědomí živnostenskému úřadu. Z dalších institucí bude změna vašeho bydliště zajímat banky, školu, poštu nebo telefonního operátora. O změně trvalé adresy bydliště byste měli informovat též katastrální úřad, protože jste nákup nemovitosti zahájili ještě s původní adresou. Bude pro vás pohodlnější, pokud si aspoň na 3 měsíce necháte od České pošty dosílat veškeré poštovní zásilky na novou adresu.

Další změny
Vlastníte-li další doklady, kde je adresa uvedena, proveďte změnu u všech. Může se jednat o průkaz městské hromadné dopravy, průkazku do knihovny a mnoho dalších. V některých případech naštěstí není třeba měnit doklad, ale stačí tuto změnu pouze nahlásit. O změně bydliště byste měli informovat i vaše lékaře, ke kterým chodíte.

Seznam aneb na co nezapomeňte:

  • změna trvalého bydliště
  • výměna dokladů (občanský průkaz, řidičský průkaz atd.)
  • nahlášení změny adresy u obvodního lékaře a zubaře
  • informování úřadů o změně adresy trvalého bydliště – zdravotní pojišťovna, katastrální úřad
  • jste-li osoba samostatně výdělečně činná, informujte – živnostenský úřad, správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu a finanční úřad
  • jste-li v důchodu nebo pobíráte nějaké sociální dávky, ohlaste změnu na správě sociálního zabezpečení
  • další nahlášení změny adresy u zaměstnavatele, banky, pojišťovny (povinné i havarijní pojištění vozu, pojištění domácnosti, životní pojištění atp.) školy i pošty

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací