Cincink poradna

Reality v dobách koronaviru a co bude poté

24. 04. 2020
Kateřina Stehlíková
3 min čtení

Realitní trh nejlépe odráží vrcholy i pády celé ekonomiky. Každý dává výhledy, jak bude či nebude realitní trh fungovat. Dnes jsou to stále jen dohady namísto expertních analýz. Tušíme, že to bude bolet a bolet to bude každý den, kdy bude ekonomika v útlumu.

koronavir chaty chalupy
koronavir chaty chalupy

Na realitách je krásné, že spolehlivě funguje pár základních principů:

  • Každá nemovitost má svého kupce, je to jen otázka ceny a času.
  • Realitní trh je perpetum mobile, které se pořád točí. Někdy zpomalí nebo se přelije do jiných typů transakcí či segmentů. Ale pořád se točí.
  • Hodnota nemovitosti dlouhodobě roste. Po každé krizi. A v okamžiku, kdy je to nemovitost pro bydlení a kupující má ošetřeno i dlouhodobé financování, není na co čekat.

Všechny tyto otazníky nejsme aktuálně schopni nikdo správně rozklíčovat – dokud nevíme jak dlouho karanténa, nouzový stav a hibernace ekonomiky (i té globální) bude trvat. Optimistické prognózy naštěstí říkají, že tato krize může mít podobu “U“. Po rychlém sešupu, přijde i prudký vzestup. Pořád jsou to ale jen výhledy bez jistoty. Já jsem optimista. Každá situace a událost nám všem dává příležitost, přehodnotit co je podstatné a v čem je možné pokračovat, popř. co je potřeba dělat. Nebo dělat jinak. Vlastně nám ten život najednou trochu zjednodušuje a zviditelňuje priority. Když se podíváme na data, tak na první pohled se zvýšil počet nabídek pronájmů. Ano, toto je téma posledních 2 týdnů – Airbnb krátkodobé pronájmy zejí prázdnotou a majitelé, kteří si často vzali hypotéku na financování této nemovitosti řeší dlouhodobý pronájem (od 3 do 12 měsíců) nebo rovnou plánují prodat.

Z druhého úhlu pohledu, klienti, kteří plánovali koupit nemovitost od tohoto kroku často ustupují. Důvody jsou logické. Má tato nemovitost danou hodnotu nebo v brzké době zlevní? Překvapivě na tuto otázku často odpoví zpracovaný odhad od banky, který když jej klient dostane do ruky poprvé, tak mu akorát zvedne tlak, protože je o dost nižší než hodnota, kterou klient očekává. Na druhou stranu výhoda zprávy k ocenění zástavy spočívá v tom, že reflektuje hodnotu nemovitosti (za kolik by se dala prodat v krátkodobém hledisku) v době recese. A to se dnes dost hodí, nemyslíte?

Daleko větší neznámou, na kterou nám dnes nikdo papír se zárukou nedá je, jestli si udržíme stávající příjmy či ne. A tady se taky hodí myslet na zadní kolečka a nejet se splátkou “nadoraz“.

U hledaných a poptávaných nemovitostí je jednoznačný trend v poptávkách po chatách, chalupách či domech. Tento trend byl relativně silný už v několika posledních letech, ale teď může ještě zesílit. Chalupy a chaty v sobě dnes, kromě určité formy uložení kapitálu, zosobňují volnost, svobodu pohybu a soběstačnost. Něco, co začíná být nedostatkovým zbožím. A vím, o čem mluvím, po 6 týdnech karantény s mými drahými muži (1 manžel a 2 hyperaktivní kluci) mám jedinou touhu (lehce překvapivou) – pořídit si chatu, chalupu, mikrodomek a být sama někde v lese. Krásný sen! :-D Jak se změnily sny a priority vám?

Pokud se podívám na data rezidenčních nemovitostech, je vidět, že ceny domů výrazně nerostou. Největší volatilita je typicky u bytů, u těch menší zvlášť. Nárůst cen v posledních letech v sobě zahrnoval spíše optimistická očekávání než reálnou hodnotu a v posledních měsících se trochu čekalo, kdy bublina začne stagnovat nebo spíše padat.

Jedna strana mince je hodnota nemovitostí a její změny. Na druhé straně je způsob, jak se realitní transakce budou efektivněji realizovat. Změna fungování je nutná a v této době je to velká příležitost.

Kde vidím příležitosti?

  • Digitalizace a propojení v on-line státní správy, katastrů, i bank bude standardem
  • Vyšší bezpečnost a prověřování subjektů v on-line
  • Určitě budou menší provize (z titulu nižší hodnoty transakcí), na druhou stranu tato krize ověří kvalitu a důvěryhodnost realitních makléřů více než nový realitní zákon, který ještě nestihl vejít v platnost.

Jsem optimista a vždy beru život z té zábavnější stránky. Nevím, jestli je koronavirus optimista, ale vypadá to, že má rád lidi. Chce, aby si kupovali chalupy, chaty a mikrodomky. :-)

Články
19. 05. 2020
Kateřina Stehlíková

Praktický souhrn aktuálních legislativních změn u nemovitostí

Ve smršti legislativních změn, které reagují na koronavirou pandemii, není snadné se zorientovat. S pomocí odborníků z realitní platformy Cincink Komerční banky jsme pro vás shrnuli změny týkající se bydlení, tedy koupě a prodeje nemovitostí, pronájmů a hypoték.

Články
18. 05. 2020
Pavla Pavelková

Pár tipů k pořízení rekreační nemovitosti

Stále více z nás uvažuje o útočišti mimo město, blíže přírodě, na venkově. Nevzdat se výhod městského života, ale mít kam utéct. Také v Cincink pozorujeme zvýšený zájem o rekreační objekty, který navazuje na rostoucí trend zájmu posledních let.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací