Cincink poradna

Pár tipů k pořízení rekreační nemovitosti

18. 05. 2020
Pavla Pavelková
4 min čtení

Stále více z nás uvažuje o útočišti mimo město, blíže přírodě, na venkově. Nevzdat se výhod městského života, ale mít kam utéct. Také v Cincink pozorujeme zvýšený zájem o rekreační objekty, který navazuje na rostoucí trend zájmu posledních let.

Pokud patříte k takovým lidem přinášíme několik úvah k zamyšlení, které mohou Vaše rozhodování usnadnit

Každá stavba má svůj účel, ten bývá určen už v povolení stavby a je potvrzen při kolaudaci. Kolaudace vlastně ověřuje, zda daná nemovitost splňuje stanovené požadavky pro daný účel. Zjednodušeně zná naše legislativa tři typy rekreačních objektů:

chata: stavba určená k individuální rekreaci. Má omezený obestavěný prostor – pouze do 360 m3 na zastavěné ploše do 80 m2. Může být podsklepená a mít nejvýše jedno nadzemní podlaží a podkroví.

zahrádkářská chata: může mít obestavěný prostor až 110 m3 a zastavěnou plochu 25 m2. Může být podsklepená a mít nejvýše jedno nadzemní podlaží a podkroví. Zahrádkářská chata ale není určena k přebývání, ale pouze pro krátkodobou rekreaci a skladování zahrádkářských potřeb.

chalupy: často jsou pozůstatkem minulých let po zemřelých či vystěhovaných občanech ve vlastnictví obce, které provedly rekolaudaci na rekreační objekt a prodaly je. V těchto případech chalupa sice může mít větší zastavěnou plochu, než je definována zákonem pro rekreační chatu, nicméně pro účely bydlení je to stále rekreační objekt.


Legislativní požadavky na rekreační objekty se od požadavků na nemovitosti určené k trvalému bydlení liší

Při pořízení rekreační nemovitosti je dobré si vedle menších prostor a případné nutnosti tzv. “rekolaudace” = změny užívání, pokud byste se rozhodli tyto prostory zvětšit, dát pozor také na: mnohdy nekvalitní příjezdovou cestu (nezpevněná), omezení služeb města (například bez vyvážení popelnice od chaty, bez úklidu a čištění místní komunikace a podobně) nebo pošty (mimo okruh doručovatelů), a často také absenci kanalizace a/nebo vodovodu. Navíc daň z nemovitosti je více než třikrát vyšší než u rodinných domů. A kdybyste se třeba v budoucnu rozhodli, že se do rekreační nemovitosti přestěhujete natrvalo (ať už pro důchod strávený mimo ruch velkoměsta nebo přenechání svého bydlení dětem či z finančních důvodů) budete možná opět potřebovat tzv. “rekolaudaci”. Jenže změnit užívání nemovitosti nemusí být vůbec jednoduché. Může si vyžádat zdlouhavou změnu územního plánu obce a vynětí pozemku z půdního fondu. Potřebujete navíc vyřešit nakládání s komunálním odpadem, kanalizaci, vodovodní přípojku a také třeba přípojku elektrického proudu s větším jištěním. A to vše s sebou nese úřední úkony, nejen stavební zásahy. V celém procesu tak má hlavní roli zejména stavební úřad. Podání změny na katastrálním úřadu je až zakončením dlouhého běhu na dlouhou trať.

TIP: Přemýšlíte o trvalém bydlení na vlastní chatě či chalupě? Nikdo vám ho nemůže po praktické stránce zakázat a to bez ohledu na způsob evidence této budovy. Druhou věcí je možnost nahlášení institutu trvalého bydliště – nahlášené trvalé bydliště můžete mít i v rekreačním objektu (pokud má číslo evidenční). Pokud to nelze, je možné přihlásit se k trvalému pobytu na místně příslušném obecním úřadu.


Proč se tedy při hledání omezovat jen na “rekreační objekty”?

Rekreovat se a odpočívat totiž můžete i v nemovitostech určených k bydlení. Rozhlédněte se tak nejen v nabídkách nemovitostí určených k rekreaci, ale i v nabídce rodinných domů. Nebo bytů. Dnes už není výjimkou najít na trhu nabídku bytů v rekonstruovaných horských objektech nebo v bývalých velkých “dvou a vícegeneračních” rodinných domech. Má to i svoje výhody. Na péči o takový rekreační objekt nejste úplně sami.

Možná máte obavy z pořízení rekreační nemovitosti nejen z důvodu legislativních omezení a obav, zda vyberete správnou nemovitost v dobrém technickém stavu. Je tady ještě další obava: přeci jen je to starost a péče o dvě nemovitosti. A když člověk chodí do práce, přijdou děti nebo je potřeba pomoci rodičům udržovat fyzicky i finančně dvě nemovitosti může představovat “zátěž”.


A co tak společný pronájem chaty nebo chalupy?

Buď se lze obrátit na některou ze společností, které takovou službu zastřešují. Ale pak je potřeba mít alespoň trochu podnikatelský duch a především se musíte pevně rozhodnout, kdy budete nemovitost využívat vy a kdy ji nabídnete k rekreaci. Ztrácíte svobodu, kvůli které si mnozí útočiště v podobě rekreační nemovitosti pořizujeme. Navíc si do ní pouštíte “cizí” návštěvníky. Zkuste se tedy zamyslet nad možností sdílení takové nemovitosti třeba jen v okruhu rodiny a blízkých přátel. Nezískáte asi takový finanční obnos “navíc”, ale něco na přilepšenou ano. Nebo se můžete domluvit na rozdělení úkolů v péči o takovou nemovitost. A mnoho chalup už dnes dokonce umožňuje zřízení samostatných bytových jednotek, kde si vzájemně zachováte soukromí, ale na druhou stranu když chcete využijete blízkost někoho, s kým rádi trávíte čas s kytarou u táboráku nebo děti vypustíte za chalupu do lesa… vlastníků nemovitosti může být jen jeden nebo více.

Dívat se na možnosti “jinak” znamená hledat cesty i tam, kde na první pohled nejsou vidět. V Cinicink se snažíme hledat všechna možná řešení a ukazovat jejich výhody i možná úskalí. Vše má svá pro i proti. Jak je to s případnou hypotékou a financováním rekreačních nemovitostí pro vás připravujeme v dalším novém článku.

Články
19. 05. 2020
Kateřina Stehlíková

Praktický souhrn aktuálních legislativních změn u nemovitostí

Ve smršti legislativních změn, které reagují na koronavirou pandemii, není snadné se zorientovat. S pomocí odborníků z realitní platformy Cincink Komerční banky jsme pro vás shrnuli změny týkající se bydlení, tedy koupě a prodeje nemovitostí, pronájmů a hypoték.

Články
24. 04. 2020
Kateřina Stehlíková

Reality v dobách koronaviru a co bude poté

Realitní trh nejlépe odráží vrcholy i pády celé ekonomiky. Každý dává výhledy, jak bude či nebude realitní trh fungovat. Dnes jsou to stále jen dohady namísto expertních analýz. Tušíme, že to bude bolet a bolet to bude každý den, kdy bude ekonomika v útlumu.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací