Zpět
Cincink Wiki

Co má zahrnovat provize realitní kanceláře?

08. 07. 2019
Redakce

Rozhodli jste se, že dáte šanci realitní kanceláři, ale nechcete vyhodit peníze oknem? Pojďte se společně s námi podívat, co všechno by měla obsahovat provize realitní kanceláře či makléře na profesionální úrovni?

Provize realitní kanceláře je odměna za to, že se Vám postarají o kompletní prodej nemovitosti. Bohužel ne vždy to tak je. Proto si dobře rozmyslete, jaké realitní kanceláři svěříte svou nemovitost. Provize by měla obsahovat veškeré služby, které jsou neodmyslitelnou součástí prodeje každé nemovitosti, a to od A do Z.

 • Stanovení tržní ceny – Profesionální realitní makléř Vám poradí, jak správně nastavit cenu nemovitosti a celkovou strategii prodeje. Kritérií pro nastavení správné ceny, která je klíčovým bodem každého prodeje, je mnoho, a každé je dobře zohlednit.
 • Inzerce – V případě využití realitní kanceláře se nemusíte starat o inzerci. Zásadním krokem prodeje nemovitosti je připravit atraktivní inzerát, který upoutá zájemce. K tomu realitní kanceláře využívají i profesionální fotografy, kteří dodají kvalitní fotografie. Součástí focení bývá i úprava interiéru neboli homestaging. Aby byl inzerát kompletní, nesmí chybět ani 3D plánek. O to vše by se měl správně postarat Váš realitní makléř.
 • Realitní portály – Čím více lidí ví o prodeji Vaší nemovitostí, tím vyšší šance, že se dříve prodá. Kromě toho, že by měla realitní kancelář zajistit inzerci na více než 60 inzertních portálech, nesmí chybět ani propagace na sociálních sítích, díky kterým se mnohanásobně zvětší dosah Vašeho inzerátu.
 • Marketing – Propagací na realitních portálech a sociálních sítích ovšem práce realitní kanceláře nekončí. Součástí marketingu jsou i další typy reklamy jako například letáky, vývěsky nebo reklamní plachty přímo na prodávané nemovitosti. Každá reklama zviditelní nemovitost, čímž se zároveň zvyšuje šance, že se objeví vážný zájemce. Pomoci může i zpracování kvalitní video prohlídky a moderní prezentace nemovitosti včetně zpracované vizualizace.
 • Technická inspekce – Zajištění technické inspekce je pro prodejce zárukou, že zájemce o nemovitost předem seznámí se všemi jejími případnými vadami. Minimalizuje se tak riziko, že se během pěti let ozve nový majitel ohledně reklamace skrytých vad.
 • Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) – V případě, že má realitní kancelář vystupovat jako zprostředkovatel prodeje Vaší nemovitosti, musíte mít energetický štítek. Pokud jej nemáte, musí být v inzerátu uvedena třída G – mimořádně nehospodárná budova. Přesto při samotném prodeji už musí být vyhotoven PENB. Ani o to byste se ale neměli v případě spolupráce se zkušenou realitní kanceláří starat.
 • Prověření a selekce zájemců – Realitní makléř by měl provést prvotní selekci zájemců a teprve poté domlouvat termíny prohlídek. S tím souvisí i prověření zájemců z hlediska financí a možného čerpání hypotéčního úvěru. Samozřejmostí je, že je na jednotlivé prohlídky dobře připraven a má s sebou relevantní dokumenty týkající se prodávané nemovitosti.
 • Právní služby – Součástí provize realitní kanceláře by rozhodně měly být právní služby. Ať už se jedná o rezervační smlouvu, o smlouvu o smlouvě budoucí, kupní smlouvu či smlouvu o úschově, realitní makléř by vše měl domluvit a připravit spolu s právníky.
 • Převod peněz a úschova – Při prodeji nemovitosti zajímá každého prodejce termín, kdy bude mít peníze na účtu. K tomu slouží advokátní nebo bankovní úschova. Přestože některé realitní kanceláře nabízí vlastní úschovu, ta nepatří k nejbezpečnějším.
 • Vklad na katastr nemovitostí – Podpisem smlouvy práce realitního makléře nekončí. Profesionální makléř by za Vás měl zařídit i všechny potřebné náležitosti týkající se přepisu nemovitosti na nového majitele, a to včetně veškeré komunikace s katastrem nemovitostí.
 • Předávací protokol – Abyste se mohli v klidu vystěhovat, realitní makléř by měl zpracovat předávací protokol nemovitosti, který předá novému majiteli. Součástí by měl být i převod energií spojených s užíváním nemovitosti z prodávajícího na kupující.

Ne všechno, co je součástí provize realitní kanceláře a makléře, je vidět na první pohled. Velkou roli v tom, jak kvalitní služby Vám realitní kancelář a makléř nabídnou, hrají zkušenosti a čas, který věnují prodeji Vaší nemovitosti. Chcete-li využít služeb realitní kanceláře, vybírejte takovou, která Vám skutečně ušetří starosti i čas, přesto Vás bude průběžně informovat o průběhu prodeje Vaší nemovitosti.