Zpět
Cincink Wiki

Co mám všechno zahrnout do úvah, abych zvládl splácení úvěru?

04. 09. 2019
redakce

Pořídit nemovitost bez úvěru může jen málokdo. Proto vás pravděpodobně čeká hypotéka nebo úvěr jako zdroj financování. Tak trochu je to vlastně krok 1, protože jsou to právě finanční možnosti, které ovlivňují váš další výběr. Pokud si chcete pořídit vlastní bydlení, nechte si hned na začátku u banky spočítat, na co dosáhnete. A protože hypotéka ovlivní váš život na dalších 20–30 let, je dobré se nad ní zamýšlet z dlouhodobé perspektivy. V Cincinku jsme shrnuli, co je dobré před půjčkou zvážit.

Rozhodli jste se pro vlastní bydlení, nechcete nájem tzv. házet z okna a raději tuto nemalou částku investujete do splátek úvěru. Zní to logicky a je to běžná praxe, jen vše pořádně promyslete a vyberte si správnou výši splátek i úvěru.

Budoucí příjmy
Máte dobré zaměstnání a příjem, se kterým jste spokojeni. To je skvělé. I přes to ale stojí za to zvážit, jak vysoko můžete hledět i s myšlenkou na nějakou kratší krizi, výpadek zaměstnání nebo dlouhodobější ztrátu příjmu. Pravdou ale je, že střecha nad hlavou je základní potřeba a „krize, nekrize“, nájem se platit musí. Takže dívejte se do budoucnosti pozitivně, jen zapracujte na rezervě, která vám se splácením i živobytím může v případě nouze pomoci. Doporučuje se ve výši 3–6ti měsíčních příjmů (ano, je to dost a chvilku to trvá). Nad budoucími příjmy se také zamyslete s ohledem na partnera, pokud do hypotéky nejdete sami. Např. partnerka je na mateřské nebo ještě studuje? Pak se dá očekávat, že příjmy z její strany jen porostou. Zkrátka přemýšlejte dlouhodobě. Samozřejmě nikdo nevíme, co přijde, ale na určité modelové situace můžeme být připraveni. Navíc, v opravdu složitých životních momentech vám banka ráda vyjde vstříc, stačí s ní jen dostatečně komunikovat.

Budoucí náklady
Dnes jste např. mladá rodina s jedním miminkem nebo dokonce mladí, svobodní a bez závazků, ale úvahy o podobě budoucí rodiny jsou rozhodně na místě. Určitě chcete svým dětem nabídnout to nejlepší. Je důležité si uvědomit, že náklady na ně s věkem rozhodně rostou. Co když z toho miminka vyroste velký talent na hokej? Proto si zvolte výši splátek hypotéky tak, aby vám zbyly prostředky i na koníčky nebo vzdělání vašich potomků, a koneckonců i vaše. Kromě budoucích nákladů na rodinu zvažte i budoucí náklady na pořizovanou nemovitost. Péče o ni může být nákladná a bude asi v průběhu let vyžadovat další investice, např. kolik bude stát za 20 let nová střecha? Přemýšlejte i nad životním standardem, kterého byste rádi dosáhli, a pak si ho samozřejmě také udrželi.

Rodiče, prarodiče a tak
Možná jste na všechno sami, ale možná také počítáte s pomocí svých rodičů nebo dokonce prarodičů. Nezapomínejte na to, že mladší už nebudou, a že jejich příjmy i energie mohou v budoucnu výrazně klesnout. Možná to brzy bude naopak, a vy budete pomáhat jim. I toto je dobře zahrnout do budoucích kalkulací.

Podívejte se na své možnosti realisticky
Právě teď se vám daří, vyděláváte dost a budoucnost vidíte růžově. Bude skvělé, když to tak zůstane. I přes to ale zvažte všechna hlediska. Opravdu potřebujete dům se 4 ložnicemi a bazénem? Je dobré podívat se na takovou vilu i z hlediska provozních nákladů. Raději počítejte s trochu nižším příjmem, a těšte se na případný rozdíl.

Nežijeme jen bydlením
Když budete uvažovat o úvěru, myslete i na to, že život není jen o „bydlení“. Budete chtít jet na dovolenou, na lyže do Alp nebo si jinak užívat. Při počtech na to nezapomínejte. Žít naplno se dá i s hypotékou, a řekněme si to upřímně, bez odpočinku to prostě nejde. Všechno si můžete dopřát, jen si nastavit splátky tak, aby vám to umožnily.

Rada profesionála
Co se týká financí, rozhodně doporučujeme radu odborníka. Ať už vám poradí ve vaší bance, nebo využijete pomoci našich prověřených specialistů z Komerční banky, celým procesem vás provedou a upozorní vás na všechny důležité body. Poraďte se klidně na více místech, dejte si čas na porovnání nabídek a dobře si promyslete, s kým nakonec podepíšete smlouvu. My v Cincinku spolupracujeme s Komerční bankou, protože je to naprosto spolehlivý partner a s čistým svědomím ji můžeme doporučit.

Fixace úrokové sazby
Určitě si zafixujte úrokovou sazbu, která má v současnosti tendenci růst. Po uplynutí tzv. fixu (záleží na době domluvené s bankou) můžete svůj úvěr „přeskládat“ nebo refinancovat u jiné banky. Navíc si vyzkoušíte, jak vám splátky sedí.

Přizpůsobte výši splátek svému životnímu stylu
Takže, není se čeho bát, výdaje za bydlení vás čekají tak jako tak (ať v nájmu nebo ve vlastním). Hypotéka má navíc tu výhodu, že si výši splátek můžete přizpůsobit podle aktuální situace. S bankou se dá domluvit a leccos i upravit. Zkrátka jen zvažte, zda se k vám lépe hodí kratší doba splácení, ovšem intenzivní splátky, nebo naopak rozložíte závazek na delší dobu s nižšími platbami, které vás nebudou moc zatěžovat. Je to jen na vás a vaší komunikaci s bankou.

Seznam aneb na co myslet při půjčce
1. kolik si mohu dovolit splácet z DLOUHODOBÉHO hlediska,
2. jaké mne v budoucnu čekají náklady,
3. jaké v budoucnu očekávám příjmy,
4. kde je hranice splátek, která už pro mne není komfortní,
5. co všechno chci sobě a své rodině v budoucnu dopřát
6. jaké budou budoucí náklady na samotnou nemovitost,
7. poraďte se s odborníkem, přizpůsobte si splátky
8. ještě jednou se poraďte s odborníkem.

My v Cincinku věříme hypotečním poradcům Komerční banky a vyjednali jsme pro vás výhodnější podmínky. Pojďte s námi do toho.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací