Zpět
Cincink Wiki

Co je lepší? Koupit nemovitost přímo od majitele nebo přes realitku?

04. 09. 2019
redakce

Z pohledu kupujícího může být účast realitky tak trochu hrou osudu. Často se stane, že jste původně plánovali celý nákup realizovat sami, ale váš „objev“ byl zrovna svěřen do péče realitní kanceláře, a tak jejích služeb budete muset v případě zájmu využít. Nebo jste zaneprázdněni a v průběhu honby za domovem zjistíte, že nechcete absolvovat bezpočet prohlídek. Pak se služby profesionála, který vám připraví předvýběr, rozhodně hodí. V „Cincinku“: jsme pro vás připravili malý přehled pro a proti.

Koupě domu nebo bytu se určitě dá zvládnout i bez realitky a samozřejmě s pomocí vašeho Cincinku.. Spolupráci s profesionály se nakonec asi nevyhnete (finance, smlouvy atd.), ale pokud se na to necítíte, můžete rovnou sáhnout po službách realitního agenta, který vše zařídí za vás.

Financování vyřešte nejdříve
Zdroj financování nové nemovitosti je nutné vyřešit co nejdříve. Pokud prodáváte, abyste koupili, nebo máte naspořeno, tak možná finančního poradce nepotřebujete. Pokud ale budete potřebovat řešit financování hypotečním úvěrem, obraťte se na nás v Cincinku. Sjednáme vám schůzku a zajistíme výhodnější sazbu u Komerčky. Hypoteční specialista se o vás plně postará. V případě, že jste se svěřili do péče realitní kanceláře, požádejte je. Specialisté vám vždy se vším poradí a ušetří váš čas.

Jak na hledání
Hledání toho pravého bydlení se může protáhnout. Proto určitě počítejte s tím, že pokud se do výběru pustíte sami, budete investovat svůj čas. Pokud jste na to připraveni, hurá do toho. Pravděpodobně vás čeká několik prohlídek, tak nezoufejte, pokud hned první byt nebo dům nebude podle vašich představ. Pravidelně prohlížejte inzeráty, něco nového a zajímavého se objevuje každý den a opravdu dobré nabídky se moc dlouho neohřejí. My vám nabízíme hlídací kočku, která vás díky nastaveným parametrům, informuje o každé nové nabídce včas. A v okamžiku, kdy vás něco vážně zaujme, neváhejte poprosit o konzultaci odborníka. Není nad zkušené oko stavaře nebo statika, kteří dokážou odhalit i pro vás neviditelné vady. Tahle investice se vám určitě vyplatí.

Pokud využijete služby realitní kanceláře, hledání napříč všemi realitními servery zvládne za vás a první prohlídky absolvuje též bez vaší účasti. Dobré je, že mají některé nabídky hned z první ruky a mohou vás kontaktovat ještě před vyvěšením inzerátu. Využijete-li služeb makléřů uspoříte dost svého času.

Až dojde na smlouvu
Máte předschválenou hypotéku, máte vybráno a víte, co vás mohou stát opravy? Pak už jen ohlídat smlouvy. Vzory smluv najdete na internetu, které můžete doplnit o své požadavky, ale přes to doporučujeme konzultaci s právníkem, ideálně stavbu smluv podle nejnovějších zákonů a vám na míru. Bude to sice něco stát, ale vyhnete se řadě možných komplikací v budoucnu. My v Cincinku vám nabízíme právní služby, za které se postavíme. Nabízíme služby advokátů, kteří prošli náročným výběrem a nabízí dlouholeté zkušenosti.

Na co se zaměřit při výběru RK
Jako u všech služeb, i při výběru realitního agenta se jako první krok nabízí doporučení přátel, rodiny, známých, zkrátka kohokoliv, komu důvěřujete. Dobrá zkušenost klientů je lepší než 100 inzerátů. S výběrem vám případně rádi pomůžeme i my v Cincinku. I přes doporučení si určitě zkontrolujte pověst kanceláře, ověřte, zda má všechna potřebná povolení k vykonávání činnosti, jaké mají reference, jak dlouho působí na trhu a nepodceňujte ani to, jak na vás působí a jak se v kanceláři cítíte.

Výše provize
Kdo by nechtěl pořídit novou nemovitost téměř bez starostí? Ovšem je třeba počítat s tím, že zadarmo to nebude. Pokud se k realitní kanceláři dostanete v rámci zájmu o jimi inzerovanou nemovitost, dá se očekávat, že provizi získává od prodávajícího. Někdy ale vyžaduje provizi z obou stran, a proto si to nezapomeňte ověřit. Pokud jste klientem realitky přímo vy tzn. požádáte o spolupráci při hledání a následné koupi, jistě vás to bude něco stát. Výše provize je různá a obvykle závisí na ceně pořizované nemovitosti. Nejdůležitější tedy je, domluvit si předem kolik, kdo a za co. Aby vás pak nepřekvapily nepříjemné vícenáklady. Věnovat pozornost byste měli i podmínkám rezervace nemovitosti. Pravděpodobně při ní budete požádáni o zálohu. Určitě si ověřte, co se s ní bude dít dál. A to jak v případě odstoupení z vaší strany (může být i nevratná), tak i v případě realizace koupě (může být považována za odměnu RK, nikoliv za součást celkové ceny).

Dohoda s realitkou
Když se rozhodnete pro služby realitní kanceláře, podepište s nimi smlouvu, ve které jasně sepíšete, co od kanceláře očekáváte, v jakém termínu a za jakou odměnu. Pokud pak nebudete s přístupem nebo rychlostí spokojeni, můžete od smlouvy odstoupit.

Shrnutí. S realitkou nebo bez? Nezapomeňte na:)
1. kolik času a energie chci do koupě investovat,
2. má mi kdo poradit nebo potřebuji profíky,
3. kolik mne to bude stát,
4. co všechno za mne realitka zajistí,
5. jakou má kancelář pověst, co od ní očekávám,
6. pozor na exkluzivitu.

Na závěr?
V konečném zúčtování určitě vyjde samostatné snažení s pomocí jednotlivých odborníků levněji než úhrada provize realitce. Ale vyžaduje to dost vaše času a pozornosti, kterou můžete, ale nemusíte mít.

Nechce se vám do toho nebo nemáte čas? Nevadí, na trhu je spousta realitních profesionálů, kteří vám rádi pomohou. My v Cincinku vám s výběrem realitního makléře určitě pomůžeme.